Neděle

25. února 2024

Nyní

Zítra

12°

Svátek má

Fotbalová Slavia podpořila handicapované sportovce v Čechii

15. 3. 2022

page.Name
Společnost VIA Consult, a.s. ve spolupráci s fotbalovým klubem FC Slavia Hradec Králové finančně podpořily sportování handicapovaných dětí a dospělých. Majitel Slavie Patrik Hořeňovský předal městskému oddílu TJ Čechie zdravotně postižených sportovců finanční dar ve výši 50 tisíc korun.

Původním plánem bylo, že společnost VIA Consult, a.s. a fotbalový klub FC Slavia Hradec Králové uspořádají sportovní akci pro zdravotně postižené děti.

„O této možnosti jsme bohužel hovořili v době covidu a nebylo jednoduché vše dát dohromady. I když pravidelně děláme akce pro děti se zdravotním postižením, a to nejen sportovní, ale i víkendové, letní, zimní či pořádáme tábory pro děti prakticky z celého kraje, tak zde by to tak jednoduché nebylo,“ uvedl Jiří Morávek za hradecký oddíl TJ Čechie zdravotně postižených sportovců.

Nakonec finanční dar ve výši 50 tisíc korun putuje na konto TJ Čechie. K předání šeku došlo před nedělním utkáním krajského přeboru FC Slavia Hradec – Chlumec n. C. B.

„V dnešní době je sportování dětí hodně důležité. Nejenže se snažíme budovat a nadále rozvíjet naši mládežnickou základnu, ale také jsme chtěli podpořit i děti se zdravotním postižením,“ objasnil důvod finanční pomoci Patrik Hořeňovský, majitel FC Slavia Hradec Králové.

Oddíl TJ Čechie Hradec Králové zdravotně postižených sportovců úspěšně funguje už dlouhá léta a finance potřebuje. „Jsme sice financování z Národní sportovní agentury, máme vlastní sponzory a velkou podporu máme i ze strany města Hradec Králové i Královéhradeckého kraje, ale chybí nám peníze na pravidelnou sportovní činnost, což jsou zejména tréninky,“ uvedl Morávek.

V Čechii se nejvíce hraje stolní tenis. „Potřebujeme finanční prostředky na pronájem tělocvičny a na trenéry. Pokud bychom na toto získali peníze, tak bychom mohli udělat nábor dětí i dospělých se zdravotním postižením, kteří by se chtěli věnovat sportu,“ nastínil plány Morávek.

 I v Čechii klesá počet členů. „Řeknu to na rovinu, naše členská základna stárne, a pokud nebudeme mít děti a dorost, tak to do budoucna nebude dobré. Je to celospolečenský trend, děti moc ke sportu nejdou, raději sedí u počítačů a u dětí se zdravotním postižením je to ještě markantnější,“ poukázal Jiří Morávek. 

Prostředky jsou potřeba i na velký mezinárodní turnaj ve stolním tenisu, který TJ Čechie ZPS tradičně pořádá. Oddílu pomáhají Speciální základní školy a Praktické školy v Hradci Králové v čele s ředitelem Pavlem Svobodou.

„Letos v listopadu se uskuteční již 20. ročník. Turnaje se účastní kolem dvanácti družstev, z toho polovina je ze zahraniční. V letošním roce budeme usilovat o to, aby tento turnaj  byl  zařazen jako akce významného charakteru v Královéhradeckém kraji, čímž bychom si mohli zajistit financování této akce v příštích letech. Celkově musíme zajistit částku přes sto tisíc,“ předkládá Jiří Morávek.

Finanční dar proto Čechii hodně pomůže. „Děkujeme za finanční příspěvek na činnost. Jsem rád, že by mohla vzniknout spolupráce mezi Čechií a fotbalovým klubem FC Slavia,“ uzavřel Jiří Morávek.

 

Jiří Tůma
jiri.tuma@salonkyhk.cz
Foto: Luboš Lipp/fcslaviahk.cz