Neděle

10. prosince 2023

Nyní

Zítra

Svátek má

HDK jde do voleb s TOP 09. Chceme zvítězit, hlásí kandidátka na primátorku

14. 3. 2022

page.Name
Hradecký demokratický klub (HDK) jakožto nejsilnější opoziční strana z hradeckého zastupitelstva půjde do podzimních komunálních voleb v koalici s TOP 09 s podporou Hradeckých patriotů a Liberálně ekologické strany (LES). Podle lídryně koalice Pavlíny Springerové (HDK) je jasným cílem seskupení volební vítězství. Oznámila to při pondělním podpisu koaliční smlouvy.

Ani jednou v historii města zatím nestála v čele Hradce Králové žena. Koalice vedená předsedkyní HDK a prorektorkou Univerzity Hradec Králové se ale netají jasnou ambicí to změnit. Právě Pavlína Springerová je totiž společnou kandidátkou koalice na post primátorky. "Chceme volby vyhrát a jsme připraveni následně naše město dobře vést," oznámila smělý cíl koalice lídryně kandidátky po pondělním podpisu koaliční smlouvy.

Město podle Springerové potřebuje obrovský impuls k dalšímu rozvoji. "Je nutné po všech současných průtazích přijmout nový územní plán, který definuje možnosti dalšího růstu Hradce Králové. Historický dluh máme také v oblasti revitalizace řady částí našeho města, ať už historických či sídlištních. S tím souvisí i komplexní řešení problematiky dopravy s důrazem na otázku parkování. Přála bych si, aby naše město bylo přátelské vůči všem generacím, Hradec také musí fungovat jako magnet pro mladé rodiny a k tomu budeme muset hledat nové formy rozvoje dostupného bydlení,“ vyjmenovala klíčové oblasti koaličního programu Pavlína Springerová.

Dvojkou na společné kandidátce bude předseda hradecké TOP 09 a člen celostátního předsednictva strany Lukáš Řádek. O dalších jménech na kandidátce zatím zástupci koalice nechtěli hovořit. Podle Řádka bude mít TOP 09 mezi první patnáctkou celkem pět zástupců. Zda mezi nimi bude i kometa podzimních sněmovních voleb Matěj Ondřej Havel, podle něj zatím není rozhodnuté. 

V podobném složení kandidovaly strany i v krajských volbách na podzim roku 2020 pod hlavičkou Spojenci pro Královéhradecký kraj. Tehdejší spojení HDK, TOP 09 a LES vedlo k zisku necelých osmi procent hlasů. Následně se Spojenci pro KHK stali součástí krajské vlády a získali post radního pro zdravotnictví pro Zdeňka Finka (HDK). 

Vítězství v komunálních volbách bude letos na podzim obhajovat hnutí ANO. Na druhém místě skončilo v roce 2018 HDK, na třetím ODS a do zastupitelstva se dostali i zástupci Pirátů, Změny pro Hradec a Zelených, Koalice pro Hradec a KSČM. Například TOP 09 své zástupce v hradeckém zastupitelstvu v tomto volebním období vůbec nemá. 

Kromě nově vzniklé koalice ohlásily své lídry do komunálních voleb v Hradci Králové zatím další dva subjekty. ODS povede z pozice lídra ředitel městské policii Miroslav Hloušek, komunistickou kandidátku povede bývalá krajská radní Táňa Šormová. Další subjekty zatím lídra neoznámily. 

Tomáš Kulhánek
tomas.kulhanek@salonkyhk.cz
Foto: Tomáš Kulhánek