Neděle

25. února 2024

Nyní

Zítra

Svátek má

Hnutí STAN by měl vést do komunálních voleb Luboš Hoker

21. 3. 2022

page.Name
Hnutí Starostové a nezávislí (STAN) půjde do podzimních komunálních voleb v Hradci Králové samostatně bez koaličních partnerů. Lídrem kandidátky by se měl stát devětatřicetiletý vedoucí v interní logistice Luboš Hoker, jeho pozici ale ještě musí potvrdit dubnové primárky. Cílem hnutí je podle Hokera zapsat dvouciferný procentuální výsledek. V aktuálním volebním období STAN v hradeckém zastupitelstvu své zástupce nemá.

"Jsem kandidátem na lídra, o celé kandidátce se ale bude rozhodovat během dubnových primárek. Za úspěch bych považoval jakékoliv dvouciferné číslo," řekl Salonkám uvažovaný lídr hnutí STAN Luboš Hoker. Hnutí STAN jde tentokrát do komunálních voleb v Hradci Králové samostatně. Před čtyřmi lety kandidovalo se Svobodnými a Východočechy, společná kandidátka ale získala podporu jen necelých tří a půl procent voličů. V hradeckém zastupitelstvu tak zástupci hnutí STAN aktuálně nejsou.

"O povolebních koalicích jsme ještě nejednali, ale samozřejmě tam přirození partneři jsou. Určitě budeme chtít ctít vládní koalici a budeme jednat se stranami, se kterými tvoří hnutí STAN i celostátní vládu. Vyloučit můžu koalici s KSČM nebo hnutí ANO," doplnil Hoker. 

Mezi programové priority ve městě patří podle Hokera školství nebo bytová politika. "Ceny nemovitostí v Hradci Králové patří k nejvyšším v republice, bytovou otázku chceme proto řešit velmi aktivně. Například chceme nalákat a také udržet v Hradci Králové mladé lidi," řekl Hoker.

Součástí kandidátky hnutí STAN bude i první hradecký primátor Martin Dvořák. Objevit by se mohl na posledním 37. místě. Současný náměstek ministra zahraničí chce podle svých slov svou účastí podpořit kandidátku, na návrat na hradeckou radnici prý však nepomýšlí. "Můj návrat na magistrát v tuto chvíli rozhodně není ve hře. Chci dál pracovat na ministerstvu zahraničí a s nějakou pozicí ve vedení města to nejde dohromady," sdělil Martin Dvořák.

Oficiálně zatím oznámili své lídry pro podzimní komunální volby v Hradci Králové ODS, KSČM a koalice Hradeckého demokratického klubu (HDK) a TOP 09 s podporou Hradeckých patriotů a Liberálně ekologické strany. Jedničkou kandidátky koalice bude prorektorka Univerzity Hradec Králové a hradecká zastupitelka Pavlína Springerová (HDK). Lídrem ODS bude ředitel hradecké městské policie Miroslav Hloušek. Kandidátku KSČM povede stejně jako v roce 2018 bývalá krajská radní pro školství Táňa Šormová. Ostatní strany zatím kandidátky vytvářejí.

Tomáš Kulhánek
tomas.kulhanek@salonkyhk.cz
Foto: FB hnutí STAN