Pátek

21. června 2024

Nyní

18°

Zítra

19°

Svátek má

Hradec otevřel novou sportovní halu na Pouchově

1. 3. 2022

Hradec otevřel novou sportovní halu na Pouchově 0 snímků
V pondělí odpoledne se v hradecké části Pouchov slavnostně otevřela nově dokončená sportovní hala. Od úterý ji může využívat široká veřejnost. Provoz haly zajišťují hradecké technické služby, hlavním uživatelem je pak TJ Sokol Pouchov. Celá stavba, kterou vybudovala firma Stylbau, město vyšla na necelých 48,8 milionu korun bez DPH a trvala necelé dva roky.

V Hradci Králové dlouhodobě chybí dostatek vnitřních prostor pro sportování veřejnosti. Hala na Pouchově tento deficit aspoň částečně zmenší. „Podporujeme rozvoj sportu v našem městě, a proto sportovcům poskytujeme důstojné a kvalitní prostředí, například právě v podobě této nové haly. Věřím, že tím vytváříme dobré podmínky pro sportovce, ale i školní děti a studenty, kteří budou moci halu nejen při tělesné výchově využívat. Sportovní zázemí bylo v této lokalitě na Pouchově skutečně potřeba, stejně jako nově vybudovaná parkovací místa, proto věřím, že z této stavby mají velkou radost také místní,“ uvedl primátor Alexandr Hrabálek (ODS).

Na místě nové sportovní haly stála do roku 2019 původní dřevěná sokolovna. Její zázemí už ale nevyhovovalo požadavkům sportovců pro dnešní dobu. Město se tak rozhodlo na jejím místě postavit moderní sportovní halu. Ta je projektovaná pro 45 cvičenců a 60 diváků. „Uvnitř se nachází velká hrací plocha, která má rozměr zhruba dvou volejbalových hřišť, využívat ji bude možné k různým sportům jako je právě volejbal, basketbal, badminton a podobně. Uvnitř haly je ještě menší tělocvična, která má jednu stranu prosklenou, další zrcadlovou a je vhodná pro cvičení menší skupiny osob. Dále se zde nachází šatny, sociální zázemí, úložné prostory, ošetřovna a podobně,“ popsal náměstek primátora pro oblast městských investic Jiří Bláha (ODS).

Stavbu haly v prvních měsících komplikovala podzemní voda a dále nesourodé geologické podloží, důsledkem čehož byly provedeny úpravy  v založení objektu. Původní termín dokončení se kvůli tomu posunul o téměř půl roku. „Konstrukční systém objektu je smíšený, zázemí je částečně zděné s doplňkovými ocelovými sloupy a s montovanou ocelovou konstrukcí střechy. Na části zázemí je provětrávaná fasáda s tepelnou izolací vkládanou mezi hliníkový rošt a opatřenou obkladem z betonových fasádních pásků. Fasáda tělocvičny je provedena ze sendvičových panelů, které jsou kladeny ve vertikálním směru. Důležitou součástí haly je systém větrání, který zajišťuje oddělené zimní a letní větrání velké haly, větrání malé haly, šaten a sociálního zázemí. Dalším důležitým prvkem je využití dešťových vod které jsou částečně akumulovány a částečně zasakovány. Akumulovaná voda bude využita na udržování zeleně a travnatých ploch celého areálu,“ dodal stavbyvedoucí Zdeněk Vais ze společnosti Stylbau.

Kromě zázemí a prostor tělocvičny je u haly vybudováno ještě parkoviště pro 46 automobilů. Polovina míst pro návštěvníky zařízení je přímo v areálu, druhá polovina umístěná vně bude sloužit veřejnosti.

Tomáš Kulhánek
tomas.kulhanek@salonkyhk.cz
Foto: Tomáš Kulhánek