Pátek

29. září 2023

Nyní

22°

Zítra

16°

Svátek má

Hradec vyhlašuje sbírku na pomoc a obnovu partnerského Černihivu

17. 3. 2022

page.Name
Město Hradec Králové založilo veřejnou sbírku na pomoc a obnovu partnerského města Černihiv na Ukrajině. Na transparentní účet 8999998/0100 mohou lidé, firmy či instituce nejen z východočeské metropole zasílat finanční příspěvky, které po skončení vojenského konfliktu město Hradec Králové pošle na nové vybavení mateřských či základních škol, nemocnice nebo místním hasičům z ukrajinského Černihivu.

„Ještě před eskalací rusko-ukrajinského konfliktu jsme sledovali vypjatou situaci v našem partnerském městě Černihiv. Kontaktovali jsme zde několik pracovníků i pana primátora s tím, že bychom jim rádi poskytli jakoukoliv pomoc. Bohužel jsme se dlouho nemohli spojit a žádné relevantní informace, které by nám skutečně zaručily dodávku pomoci přímo obyvatelům našeho partnerského města, nemáme," říká primátor Alexandr Hrabálek (ODS).

Radnice podle něj uvažovala o zaslání finanční podpory přímo na účet partnerského města, opustila však od tohoto kroku vzhledem k tomu, že není jasné, u koho by vlastně peníze skončily. Vybírat chce tak peníze na následnou obnovu města po skončení bojů. "Založili jsme transparentní účet na pomoc a budoucí obnovu partnerského Černihivu. Finance tak chceme poslat na přímou rekonstrukci infrastruktury ve školství nebo hasičům, zdravotníkům v Černihivu, tedy tam, kde bude pomoc nejvíce potřeba bez ohledu na to, jak konflikt dopadne. To hlavní, co si nyní ale přejeme, je, aby to bylo co nejdříve, protože zde zcela zbytečně umírají mírumilovní a velmi obětaví a odvážní lidé,“ upřesňuje hradecký primátor.

Sbírka je prozatím vyhlášená do konce roku 2024, zda bude ukončena dříve nebo naopak prodloužena, rozhodnou orgány města Hradce Králové.

Číslo transparentního účtu: 8999998/0100

Stav účtu můžete sledovat pod tímto odkazem: https://www.kb.cz/cs/transparentni-ucty/8999998

„Již nyní upřímně a s pokorou předem děkuji všem, kteří na sbírku přispějí. Osobně vyzvu zastupitelstvo jako nejvyšší orgán městské samosprávy, ale i jednotlivé zastupitele a občany města, aby jakkoli přispěli. Vedle této finanční sbírky chceme následně vyzvat i všechny, kdo plánují obnovu svého vybavení, jako jsou počítače, nářadí, stroje, nábytek, a podobně, aby zvažovali jeho možné darování, a to jak nového, nebo toho použitého. Jakmile bude možné bezpečně vypravit vlak nebo kamiony, zorganizujeme i materiální sbírku pro obyvatele našeho partnerského Černihivu,“ doplňuje primátor.

Černihiv leží na severu Ukrajiny, poblíž hranic s Běloruskem. Před válkou v něm žilo asi 280.000 obyvatel. Od počátku války město čelí mohutnému ruskému ostřelování a bombardování. Jen ve středu si ostřelování podle místní správy vyžádalo 53 životů. Hradec uzavřel partnerství s Černihivem v roce 2010. Obě města spolupracovala již za minulého režimu.

Tomáš Kulhánek, ČTK
tomas.kulhanek@salonkyhk.cz