Neděle

25. února 2024

Nyní

Zítra

Svátek má

Hradecké KACPU začalo po přestěhování opět pracovat

31. 3. 2022

page.Name
Královéhradecké Krajské asistenční centrum pomoci Ukrajině (KACPU) začalo po přestěhování po dnešní 9. hodině opět pracovat. Mimo provoz bylo kvůli stěhování od středečního poledne. Kraj centrum přemístil z Kongresového centra Aldis na Eliščině nábřeží do své administrativní budovy poblíž autobusového a vlakového nádraží v ulici Na Okrouhlíku.

"Na registraci dnes ráno před centrem Na Okrouhlíku čekalo asi 40 lidí. Stěhování se stihlo rychleji, původně jsme počítali s otevřením v 10:00," řekl ČTK mluvčí hejtmanství Dan Lechmann.

Ode dneška středisko na novém místě vzhledem k úbytku uprchlíků zkrátilo provozní dobu. Dosud fungovalo nepřetržitě 24 hodin denně, nyní to bude 12 hodin od 07:00 do 19:00. Mimo tuto dobu bude centrum poskytovat uprchlíkům pouze pomoc při zajištění nouzového přespání do druhého dne. "V případě dalšího vývoje uprchlické krize jsme připraveni provozní dobu znovu upravit," uvedl hejtman Martin Červíček (ODS).

Podle hejtmanství již centrum nepotřebuje velké sály kongresového centra, ale vystačí si s menším prostorem. Odstěhováním také centrum přestalo blokovat Aldis, kde se budou v následujících měsících konat komerční akce.

V budově Na Okrouhlíku je v přízemí u vstupu vedle recepce čekárna a místo pro vyřízení žádosti o ubytování. Vlastní centrum se všemi agendami zabralo celé první patro osmipodlažní budovy. Podle hejtmanství by prostory měly být dostatečné. Pro případ, že by nestačila čekárna, hasiči by na parkovišti před budovou postavili nouzový stan.

Centrum od otevření 2. března dosud odbavilo 10.595 ukrajinských uprchlíků. Z toho 1545 uprchlíkům, tedy 15 procentům, středisko přes databázi hasičů zajistilo ubytování. Zatímco v prvních týdnech provozu centrem denně prošlo v průměru 600 lidí, v posledních dnech se jejich počet snížil na zhruba 200 za den.

Ve středu centrum do 12:00 odbavilo 123 uprchlíků, v úterý za celý den jich bylo 176.

Registrační centrum pro uprchlíky zajišťuje vydání víza, kontakt s úřadem práce, sjednání zdravotního pojištění, případně zajištění ubytování. "Veškerou administrativu usnadňuje to, že registrace probíhá na jednom místě," uvedl Lechmann.

ČTK
redakce@salonkyhk.cz
Foto: HZS KHK