Čtvrtek

25. července 2024

Nyní

24°

Zítra

27°

Svátek má

Město odmítá předat výhercům startovací byty, blokuje je pro uprchlíky

28. 3. 2022

page.Name
Splnili všechny podmínky města, štěstí se na ně usmálo i při listopadovém losování. Když teď ale měli uvolněné byty někteří mladí Hradečáci převzít, hradecká radnice couvla. Prý je musí kvůli rozhodnutí zastupitelstva blokovat pro ukrajinské uprchlíky. Podle opozice si ale vedení města vykládá rozhodnutí zastupitelstva nesmyslně a absurdně.

Městské startovací byty jsou v Hradci Králové dlouhodobě velmi žádaným zbožím. Není divu, neboť tržní nájmy ve městě jsou jedny z nejvyšších v celém Česku a pro podstatnou část mladých lidí jsou jen velmi těžko dosažitelné. Ve startovacích bytech je nájemné oproti tomu tržnímu zhruba čtvrtinové. Město Hradec Králové nabízí startovací byty o velikosti 1+kk a 2+kk zhruba jednou za dva roky. Naposledy se uskutečnilo veřejné losování startovacích bytů loni v listopadu.

Ze zhruba pěti stovek zájemců se dostalo na 60 šťastlivců. Ti museli už předem splnit několik podmínek. Žadatel musí být mladší 32 let, nesmí vlastnit žádnou nemovitost k bydlení a v Hradci Králové musí mít buď trvalé bydliště, nebo práci. Nesmí být také dlužníkem města nebo městem zřízených organizací a musí být zaměstnán více než šest měsíců před podáním žádosti. Byt pak může nájemník užívat nejvýše tři roky.

Sedm vylosovaných lidí má zatím smůlu

Byty se uvolňují postupně, takže zatímco většina vylosovaných lidí se už do svých nových bytů nastěhovala, celkem sedm dalších ještě čeká. Nyní pro ně přišel šok. Město totiž předávání bytů už vylosovaným zájemcům zastavilo. Odvolává se přitom na usnesení zastupitelstva ze začátku března, podle kterého mají být volné ubytovací kapacity poskytnuty ukrajinským válečným uprchlíkům. 

Zastupitelé ze všech politických stran tehdy hlasovali pro návrh předložený primátorem Alexandrem Hrabálkem (ODS). Část usnesení zní: „Zastupitelstvo města rozhodlo, že nabídne České republice, případně organizacím zajišťujícím pomoc uprchlíkům volnou ubytovací kapacitu pro umístění ukrajinských občanů, kteří opustili svoji zemi z důvodu válečného konfliktu na Ukrajině."

Situaci budou v úterý znovu řešit zastupitelé

Městští úředníci si to vyložili tak, že mezi volnou ubytovací kapacitu patří i startovací byty, u kterých zatím chybí podpis smlouvy. „Odbor majetku se domníval, že nemá jasné informace, co má dělat. To usnesení s odborem majetku předem nikdo neprojednal. Situace poslední dny intenzivně řešíme a pokud zastupitelstvem projde náš návrh, budou všechny startovací byty opět přidělovány v úplně normálním režimu. Musí to ale zaznít na zastupitelstvu," říká náměstek primátora pro správu majetku města Pavel Marek (za ANO).

Opoziční strany s takovým výkladem nesouhlasí. „Město absurdně tvrdí, že řádně přidělený byt je volný byt. Náměstek Marek se vymlouvá na usnesení zastupitelstva, se kterým údajně nesouhlasil, ale hlasoval pro něj. Zároveň neudělal pro vyřešení situace vůbec nic. Proto na zastupitelstvu vyvoláme jednání, které vrátí situaci do normálního stavu, kdy pan náměstek přestane blokovat přidělování startovacích bytů,” vysvětluje opoziční zastupitel Pavel Vrbický (Piráti).

Podněcujete nenávist, obvinují se politici navzájem 

Kvůli postupu magistrátu se na Hradec Králové v minulých dnech snesla z celé země velká vlna kritiky. Náměstek primátora Pavel Marek a opoziční zastupitel Pavel Vrbický se přou i o to, kdo napětí mezi obyvateli Hradce a Ukrajinci vyvolal.

Podle Vrbického je postup města špatný hned ze dvou důvodů. „Za prvé, město musí dodržovat dohody. Za druhé, podobné případy nahrávají šiřitelům kremelské propagandy a podněcují tak nenávist proti válečným uprchlíkům, kteří potřebují naši pomoc,“ upozorňuje Vrbický. Podle náměstka Marka jsou ale informace uvedené v tiskové zprávě Pirátů lživé a byl to právě Vrbický, kdo prý rozjel vůči radnici kampaň. „Pan zastupitel svou antikampaní vyvolal velkou nevraživost mezi Čechy a Ukrajinci. Je to skutečně velmi špinavá kampaň a já nechci být součástí nějakých předvolebních hrátek," tvrdí Marek. 

Tomáš Kulhánek
tomas.kulhanek@salonkyhk.cz
Foto: MMHK