Sobota

24. února 2024

Nyní

Zítra

Svátek má

Sport Hradec Cup pomáhá dětem. Podporují nás desítky lidí, říká Nebeský

12. 3. 2022

Sport Hradec Cup pomáhá dětem. Podporují nás desítky lidí, říká Nebeský 40 snímků
Během třinácti ročníků charitativní projekt Sport Hradec Cup vynesl částku 7 634 747 korun a obdarováno bylo 60 handicapovaných dětí! Letos v červnu se uskuteční další pokračování. „Chtěli bychom zase pomoci co nejvíce rodinám,“ říká spoluzakladatel akce Michael Nebeský. Probíhají i další podpůrné sportovní podniky. V tuto chvíli se můžete zapojit do sbírání kilometrů s basketbalisty Hradce Králové, podobná věc se chystá i s cyklisty.

Sport Hradec Cup – charitativní projekt na pomoc handicapovaným dětem už dávno přesáhl hranice města Hradec Králové. Patrony akce, při níž se během roku draží sportovní artefakty, jsou hokejista Filip Hronek, hvězda Detroitu v zámořské NHL. Hokej dále zastupují Peter Frühauf či Martin Hosták. Z fotbalistů jsou patroni projektu Tomáš Koubek – brankář německého Augsburgu, dále Pavel Krmaš, bývalý bundesligový hráč či Radek Voltr. Jedním z prvních byl judista Pavel Petřikov. Do akce, která vyvrcholí fotbalovým turnajem, na němž jsou peníze předány přímo rodinám, se zapojil také zápasník MMA David Dvořák, zúčastnil se i Karlos Vémola.

„Pomáhají nám desítky lidí. Všem patří velké poděkování,“ říká spoluzakladatel projektu Michael Nebeský. Za 13 ročníků spolu s partnery a sportovci vybrali a předali už 7 634 747 korun, obdarováno bylo 60 handicapovaných dětí! Finanční prostředky obdrželo i oddělení hematologie nemocnice v Hradci Králové, Sklíčko Mohelnice a Speciální škola Prointepo.

Kvůli covidu se nekonaly větší akce. Co se vám povedlo uspořádat v uplynulém roce?
Bohužel tradiční akce se kvůli covidu uspořádat nedalo. Ale se skvělými nápady s neuvěřitelnými výsledky přišli Královští sokoli a Ráfkárna.cz! S Královskými sokoly měli lidé možnost měsíc zapisovat nasportované kilometry a ty pak přeměnit na příspěvek pro Sport Hradec Cup. Bylo neuvěřitelné, kolik lidí, skupin a rodin se zapojilo! Skvělá akce! Určitě bychom chtěli znovu poděkovat všem, co se zúčastnili a tahounce celé akce – Veronice Peterkové z basketbalového klubu Královských sokolů.  Věřím, že byl pro Veroniku a kapitána týmu Ondru Peterku zážitkem to, že předávali všechny vybrané peníze rodinám s handicapovanými dětmi.

SPORT HRADEC CUP. Spoluzakladatel projetku Michael Nebeský a zápasník MMA Karlos Vémola.

Podobná akce se uskutečnila i s cyklisty. Jak se povedla?
Akci jsme rozjeli s hradeckou cyklistickou stájí – Ráfkárna.cz. Ondra Rybín, Verča Hepnarová a Tomáš Mužík spustili parádní akci, kdy se jezdilo na kole po celé dva měsíce, taktéž pro Sport Hradec Cup. A opět skvělý úspěch! A to jak počtem přihlášených, tak vybranými penězi! Znovu bych chtěl všem zúčastněným moc poděkovat! Na tuto cyklistickou akci navázal první ročník cyklistického šestihodinového maratónu v hradeckých lesích. S nápadem přišel náš dlouholetý podporovatel Michal Moravec. Tím, že jsme nemohli loni uspořádat s Retro Hockey partou hokejový turnaj, tak jsme začali vymýšlet tento cyklo maraton. A ve spolupráci s lidmi z Ráfkárny se vše povedlo. Opět a znovu bych chtěl poděkovat všem, co se na tomto podíleli!

Na co jste nejvíce hrdý?
Hrdý je asi silné slovo, ale mám obrovskou radost z toho, kolik lidí výše zmíněné akce zaujaly a kolik lidí se přidalo a pomohlo! A na to logicky navazuje nejen radost, ale i obrovské překvapení, protože jsme tak mohli celkově rozdělit mezi 13 rodin s handicapovanými dětmi něco málo přes 1,6 milionu korun! Vím, že se budu opakovat, ale zase a znovu – obrovský dík všem! Dále jsme moc rádi, že jsme byli nominování FAČR na ocenění od UEFA – zde netrpělivě čekáme na výsledky. A nominováni jsme byli letos i na ocenění v našem domovském Hradci.

Jaké akce připravujete v letošním roce?
Letos se již konečně uskutečnil Retro Hockey League, tedy hokejový turnaj, kterého se zúčastnilo osm týmů. V dražbě byly krásné věci, například od bývalého hokejisty Jardy Kudrny, podpořil nás i extraligový Mountfield. Nakonec se vybralo 360 tisíc korun. Peníze se přičtou k celkové sumě, která bude předána handicapovaným dětem v rámci Sport Hradec Cupu. V tuto dobu probíhá druhý ročník akce s Královskými sokoly. Každý přihlášený si může zvolit, kolik kilometrů a jakým způsobem nasportuje. A stále máte možnost se hlásit na stránkách hradeckých basketbalistů www.bkhk.cz. Dále na 19. března plánujeme Josefovský karban a pak se uskuteční již zmíněná cyklistická akce s Ráfkárnou, což je založené na podobném principu jako s hradeckými basketbalisty. Akce vyvrcholí šestihodinovým maratonem na Stříbrném rybníku.  

Jak se mohou lidé do charitativních akcí zapojit?
Účastí přímo na zmíněných akcích, účastí v online dražbách dresů. Dále jsme rádi za každý sportovní artefakt, sdílení na sociálních sítích a podobně. Potřebné informace najdete na stránkách www.sporthradec.cz, kde je možné se také seznámit s aktuálními příběhy handicapovaných dětí.  

Kdy se uskuteční letošní ročník Sport Hradec Cupu?
Rádi bychom 14. ročník uspořádali 25. června 2022, ale to budeme moci potvrdit až později. Věříme, že bude úspěšný podobně jako poslední ročník. Chtěli bychom zase pomoci co nejvíce rodinám. Jako druhotný jev na této akci je setkání s kamarády, se kterými se rok nevidíme. Děkujeme všem za velkou podporu!

Sport Hradec Cup - fotbalový turnaj, který pomáhá handicapovaným dětem

Organizátoři v počátcích charitativního projektu – Sport Hradec Cup – nečekali, že myšlenka podpořit handicapované děti se rozroste do tak velkých rozměrů a při fotbalovém turnaji v areálu Slavie Hradec Králové se bude každoročně předávat částka přesahující milion korun.

„Absolutně jsme nečekali, že z toho bude tak velká akce. Myšlenka turnaje vznikla tak, že nám zemřela kamarádka, chtěli jsme se sejít s přáteli a zavzpomínat. Padl návrh, že se sejdeme, zahrajeme si fotbálek, něco popijeme. A poté jsme se domluvili, že mezi sebou vybereme peníze a dáme je na hradeckou hematologii, kde se o naši kamarádku starali,“ přibližuje začátky Michael Nebeský, jeden ze spoluzakladatelů.  

„Vybrali jsme tehdy 9100 korun a já si doteď pamatuji, jak jsem volal tátovi a nadšeně mu říkal, že tohle už nikdy nepřekonáme,“ doplnil Michael Nebeský.

Dnes je Sport Hradec Cup velmi rozšířenou akcí, při níž se draží spousta sportovních artefaktů od českých i světových hvězd.

„Prvními draženými artefakty bylo kimono judisty Pavla Petřikova a dres Salzburgu fotbalisty Karla Pitáka. A tak vznikla myšlenka pravidelného setkávání našich přátel a každoroční pomoci. Držíme a dál držet budeme to, že peníze předáváme hotově přímo na turnaji do rukou rodin s handicapovanými dětmi,“ uvedl Michael Nebeský.

Letošní 14. ročník se uskuteční 25. června a opět bude pro rodiny handicapovaných dětí připravena vysoká částka.   

 

Podívejte se na videa:
Medailon projektu Sport Hradec Cup k nominaci na ocenění od UEFA:

 

Sport Hradec Cup v roce 2019:

 

 

Jiří Tůma
jiri.tuma@salonkyhk.cz
Foto: Lubomír Douděra