Pátek

23. února 2024

Nyní

Zítra

Svátek má

Uprchlíci z Ukrajiny mohou jezdit hradeckou MHD zdarma, rozhodli radní

4. 3. 2022

page.Name
Váleční uprchlíci z Ukrajiny mohou využívat v Hradci Králové veřejnou dopravu zdarma. V případě kontroly jim stačí prokázat se platným pasem či jiným dokumentem prokazující totožnost a statut běžence. Občané Ukrajiny jsou také postupně ubytováváni v městských ubytovacích kapacitách, jejich množství se město snaží navyšovat. Zázemí a program pro ukrajinské děti připravují městské školy.

„Hledáme všechny možné způsoby, jak pomoci nově příchozím občanům z Ukrajiny, kteří utíkají před válkou. Většina z nich zde nemá vlastní auta, nemohou si pohodlně dojet na nákup nebo k lékaři, proto jsme rozhodli jim pomoci a zajistit pro ně bezplatnou přepravu vozy MHD,“ řekl náměstek primátora pro správu městských organizací Pavel Marek (za ANO).

Ve všech linkách Dopravního podniku města Hradce Králové tak mají občané Ukrajiny jízdné zdarma. „Vzhledem k tomu, že tato kompetence je na úrovni rady města, oslovil jsem všechny radní, aby se k této věci vyjádřili, doposud nikdo nebyl proti. Se zavedením bezplatného jízdného postupujeme podobně jako Praha, Brno, Plzeň nebo Liberec,“ uvedl Marek.

Radnice zatím připravila ubytování pro 200 uprchlíků

Vedení města se snaží ukrajinským uprchlíkům nabízet také možnost ubytování. „Máme naplněné kapacity ubytovny na letišti, kde se nacházejí především matky s dětmi, další jsou v ubytováni v Městských lázních a v areálu kempu Stříbrný rybník. Zatím jsme dali dohromady zhruba dvě stovky míst, naplněno je zhruba šest desítek,“ popsal primátor Alexandr Hrabálek (ODS). Mezi dalšími ubytovacími kapacitami je také hotel Stadion nebo ubytovna hradecké fakultní nemocnice.

Dnes se současně uskutečnila schůzka ředitelů městských základních škol v souvislosti se zajištěním vzdělávacího a volnočasového programu pro ukrajinské děti v Hradci Králové. „V krátkodobém horizontu budou naše školy schopné poskytnout zázemí pro menší skupinky formou připravené školní družiny, kam by mohly chodit i děti předškolního věku. Předpokládáme i zajištění stravování. O děti by se mohly postarat především ukrajinské ženy, což bude výhodné s ohledem na jazykovou bariéru, nebo senioři, kteří se nabídnou takto pracovat. Současně jsme v kontaktu s pedagogickou fakultou, která pomůže zajistit studentky nebo případně další dobrovolníky,“ vysvětlil primátor.

Na webových stránkách města je zřízena speciální sekce s instrukcemi a aktuálními možnostmi, jak a kde pomáhat. Zároveň jsou zde informace pro nově příchozí ukrajinské občany, kteří potřebují pomoc. Na tuto stránku se mohou obracet také Ukrajinci, kteří zde žijí již delší dobu a potřebují získat informace k pobytu a jeho případnému prodloužení. Více informací je k dispozici zde .

Tomáš Kulhánek
tomas.kulhanek@salonkyhk.cz