Pátek

23. února 2024

Nyní

Zítra

Svátek má

Začaly práce na Fortně. Autem tam neprojedete až do konce roku

31. 3. 2022

page.Name
Už zítra začne v Hradci Králové největší dopravní uzavírka letošního roku. Kvůli rekonstrukci křižovatky Fortna budou pro řidiče kompletně uzavřené Moravský most, ulice Ignáta Hermanna i podstatná část ulice Komenského. Uzavírka na vnitřním městském okruhu bude řidičům komplikovat život až do konce letošního roku. Během té doby vznikne pod schodištěm Bono publico kruhový objezd a opravy se dočká i Moravský most.

Plánovaná rekonstrukce přestupního terminálu a křižovatky Fortna v centru Hradce Králové oficiálně začala už v polovině března. Dosud ale pro řidiče neznamenala výraznější omezení. Zakázán byl pouze vjezd k parkovišti u malé haly zimního stadionu. V posledních dnech také zmizely stříšky ze zastávek MHD Zimní stadion. Od zítřka se  ale situace rapidně změní. Oblast křižovatky bude od pátku až do konce roku zcela zcela uzavřená. Rekonstrukce přestupního terminálu a křižovatky Fortna město vyjde na 52,6 milionu korun bez DPH. Dalších 21 milionů město zaplatí za údržbu a opravy přilehlého Moravského mostu.

Velkou trpělivostí se musí obrnit všichni hradečtí řidiči. Přes Moravský most totiž už od zítřka neprojedou. Pokud se tedy budete chtít dostat na vnitřní městský okruh od fakultní nemocnice nebo hotelu Garni, budete muset využít objízdnou trasu Malšovickou ulicí a do centra přijet cestou kolem koupaliště Flošna a staré nemocnice. 

Uzavírka se výrazně dotkne i provozu hradecké MHD. Pro autobusy zůstane otevřen Moravský most, následně ale linky č. 2, 4, 16, 18, 19, 21, 23, 27, 33, 53, 54, 16Š a 23Š jedoucí ve směru do centra odbočí do ulice Orlické nábřeží. Před budovou Biskupského gymnázia vznikne náhradní zastávka Zimní stadion. Přes ulice Rautenkrancova a Jana Koziny se pak autobusy dostanou do ulice Československé armády. Před budovou Krajského soudu pak vznikne náhradní zastávka soud. 


Zcela zrušená bude naopak v dalších měsících zastávka Komesnkého. Podstatná část linek bude vynechávat i velmi frekventovanou zastávku Adalbertinum. Na všech zmíněných linkách logicky dochází i ke změně jízdního řádu. Kompletní změny najdete na webu Dopravního podniku města Hradec Králové. Jak přesně bude objízdná trasa pro linky MHD vypadat, můžete vidět i v následujícím videu. 

Obrňte se trpělivostí, žádá primátor

Že půjde pro hradecké řidiče o velmi náročné období, si uvědomuje i primátor Alexandr Hrabálek (ODS). „Celková uzavírka oblasti kolem křižovatky Fortna bude znamenat velké komplikace, jelikož se jedná o důležitý dopravní uzel, kde se denně pohybují tisíce řidičů i chodců. Výsledkem této rekonstrukce má být nejen zkvalitnění veřejného prostoru, ale především zvýšení bezpečnosti chodců a cyklistů v této oblasti. Prosím proto veřejnost, aby k této akci přistupovala s trpělivostí a respektovala nastavené objízdné trasy,“ uvedl Hrabálek. Kromě vozů MHD budou platit výjimky také pro vozidla IZS a okresní soud. 

Původně měla rekonstrukce trvat až do poloviny roku 2023. „Podařilo se nám ale domluvit se se stavební firmou, která v případě celkové uzavírky zvládne stavební práce dokončit na přelomu roku. Celá akce se tak nejen zrychlí, ale také se nám díky tomu podaří ušetřit nemalé finanční náklady spojené s rekonstrukcí,“ vysvětlil investiční náměstek primátora Jiří Bláha (ODS). První řidiči by se tak přeměněnou lokalitou mohli projíždět už začátkem příštího roku.

Pod Bonem publicem bude kruhový objezd

Jaké práce dělníky v okolí Fortny vlastně v dalších měsících čekají? Nynější křižovatka ulic Komenského a Ignáta Herrmanna ve tvaru písmene T, která se nachází přímo pod schodištěm Bono publico, se přemění na kruhový objezd. Dojde také k úpravě chodníků a cest v okolí a změní se i vzhled dopravního uzlu. Upraveny budou vozovky v okolí terminálu, sjezd u okresního soudu, obratiště v ulici Jana Koziny, přilehlé parkoviště a ostrůvek na Orlickém nábřeží. Další opravy čekají také chodník ke zdravotní škole, autobusové zastávky, vjezd do kasáren a místa pro přecházení.Během uzavírky dojde ik opravě přilehlého Moravského mostu. Toto akci zajišťuje hradecké technické služby. „Využijeme uzavírky a zajistíme opravu mostu, která je více než žádoucí. Na mostě je třeba provést antikorozní nátěr zábradlí, obnovit povrch vozovky a chodníku a opravit mostní závěry. Do spodní části mostu pak budou umístěny sítě proti holubům,“ dodal náměstek primátora pro oblast správy majetku města Pavel Marek (za ANO).

Tomáš Kulhánek
tomas.kulhanek@salonkyhk.cz
Foto: Tomáš Kulhánek, MMHK