Pátek

21. června 2024

Nyní

17°

Zítra

18°

Svátek má

V areálu festivalu Rock for People bude městečko z buněk až pro 50 uprchlíků

11. 3. 2022

page.Name
Pořadatelé hudebního festivalu Rock for People začali v areálu Park 360 na městském letišti v Hradci Králové budovat ubytovací městečko pro uprchlíky z Ukrajiny. Složené bude z obytných buněk a jeho kapacita bude až 50 lidí. V tiskové zprávě to dnes uvedl ředitel festivalu Michal Thomes. První rodiny by se mohly do areálu nastěhovat příští týden. Zhruba 30 uprchlíků již na hradeckém letišti žije, a to v ubytovně městských Leteckých služeb.

Obytné buňky budou vybavené společným sociálním a hygienickým zázemím, kuchyňkou a elektrickým topením. V buňce by měli žít tři lidé. Pořadatelé počítají zhruba s tříměsíčním provozem městečka.

Zbudování a tříměsíční provoz městečka by měl přijít na přibližně 565 tisíc korun. Zhruba 200 tisíc korun by mělo stát zbudování ubytování a infrastruktury a 100 tisíc korun vybavení buněk. Další peníze půjdou na hygienické potřeby, potraviny a kuchyňské vybavení, energie, topení, vodu, logistiku, úklid a další věci.

Pořadatelský tým festivalu mezi sebou vybral přes 100 tisíc korun, které dá na počáteční fázi stavby městečka. Dále založil sbírku, která by měla pokrýt náklady na další vybavení obytných buněk a provozní náklady městečka. Thomes věří v podporu od fanoušků festivalu. Zájemci mohou přispět na vybudování provizorních domovů pro uprchlíky zakoupením takzvané pomáhající vstupenky v síti GoOut.net.

"Finance vybrané nad potřebný rozpočet budou použity na rozšíření ubytovacích kapacit a další provoz ubytovacího městečka," uvedli organizátoři. Uvedli, že jsou v přímém kontaktu s koordinátory na ukrajinských hranicích a spolupracují s městem Hradec Králové.

Uprchlíci od středy 2. března procházejí Krajským asistenčním centrem pomoci Ukrajině (KACPU), které je v královéhradeckém kongresovém centru Aldis. Registrací v centru prošlo už téměř pět tisíc ukrajinských uprchlíků. Většina z nich už měla ubytování zajištěné, prostřednictvím centra bylo zatím v kraji ubytováno 422 lidí.

ČTK, Tomáš Kulhánek
tomas.kulhanek@salonkyhk.cz
Foto: FB Park 360