Pondělí

15. července 2024

Nyní

24°

Zítra

22°

Svátek má

Zájem Ukrajinců o češtinu předčil očekávání, kurz na kraji je zaplněný

15. 3. 2022

page.Name
Zájem o výuku češtiny zajišťované Královéhradeckým krajem ve svém sídle v centru Hradce Králové předčil očekávání. Kapacita kurzu je plná a nábor dalších zájemců kraj dočasně pozastavil. ČTK to dnes řekl mluvčí hejtmanství Dan Lechmann. Kraj zahájil výuku českého jazyka pro dospělé občany Ukrajiny, kteří prchli před válkou, 8. března. Lekce jsou zdarma.

"Denně se účastní maximálně 35 lidí a střídá se osm lektorů. Kapacita kurzu je nyní plná. Příští týden by se lekce měly přesunout na krajskou Střední školu služeb, obchodu a gastronomie Hradec Králové," informoval Lechmann. Do výuky se podle něj zapojí lektoři z řad pedagogů a průběh lekcí bude více připomínat školní výuku.

Lekce zatím jsou ve všední dny od 17 do 18.30 na krajském úřadě. Studující mohou využít nabídku hlídání dětí během výuky. Zájemci o lekce češtiny z řad ukrajinských uprchlíků se mohou hlásit na e-mail tnyklickova@kr-kralovehradecky.cz, případně na telefonním čísle +420 720 987 135.

Ruská invaze na Ukrajinu začala 24. února, od té doby uprchlická vlna z Ukrajiny sílí. První kontakt a pomoc v kraji většina běženců z válkou zasažené Ukrajiny nachází v Krajském asistenčním centru pomoci Ukrajině (KACPU) v Hradce Králové, které funguje od 2. března v hradeckém Kongresovém centru Aldis. Doposud KACPU odbavilo zhruba sedm tisíc ukrajinských uprchlíků. 

Tomáš Kulhánek
tomas.kulhanek@salonkyhk.cz
Foto: Michal Fanta