Pondělí

5. června 2023

Nyní

22°

Zítra

20°

Svátek má

Hradec bude jediným vlastníkem Aldisu. Zastupitelé podpořili nákup akcií

1. 6. 2022

page.Name
Záměr koupit od odborů 51,5 procenta akcií kongresového centra Aldis schválili v úterý jasnou většinou hradečtí zastupitelé. Město Hradec Králové se v případě dokončení obchodu stane jediným vlastníkem Aldisu. Odborovému svazu Kovo a Odborovému svazu státních orgánů a organizací by město mělo zaplatit 26,36 milionu korun. Smlouvu o převodu akcií by zastupitelé měli schvalovat 21. června.

Centrum Aldis, které bylo otevřeno v roce 1993, je největším zařízením svého druhu v Královéhradeckém kraji a pořádá i akce celostátního významu. Disponuje jedním z největších sálů v zemi s kapacitou až 1500 míst, celková kapacita objektu přesahuje 2500 lidí.

Zastupitelé v diskusi uváděli, že město by mělo získat nad Aldisem plnou kontrolu. Poukazovali na to, že je důležitým kulturním centrem města. Pokud by město nabídku nevyužilo, mohly by odbory majoritní podíl v Aldisu prodat komukoliv. "Pokud bychom nad Aldisem ztratili kontrolu, mohl by jej případný investor nechat i zbourat," řekl náměstek primátora Pavel Marek (za ANO).

„Konference či výstavy, které se zde konají, mají zcela zásadní roli v kongresové turistice našeho města. Ta tvoří důležitou součást strategie rozvoje cestovního ruchu. Na sympozia a koncerty k nám tak jezdí lidé nejen z celé republiky, ale i ze zahraničí. Jsme si vědomi nutnosti zachovat ve městě kulturní, společenské a konferenční centrum. Vzhledem k tomu, že jsme také studentským městem a je zde velmi rozšířená akademická obec, je podobné kongresové centrum přímo nutností. Svojí rozlohou a kapacitou v podstatě nemá v republice konkurenci a je zde potenciál rozvoje do budoucích let,“ okomentoval důležitost centra primátor Alexandr Hrabálek (ODS).

Podle místopředsedy Odborového svazu KOVO a předsedy dozorčí rady Aldisu Libora Dvořáka se odbory pro prodej rozhodly proto, že Aldis v současném stavu odborům nic nepřináší. "Ani v minulosti odborů z tohoto majetku žádné výnosy neměly," řekl Dvořák ČTK. Pro město jako jediného vlastníka také podle něj bude jednodušší řešit rozvoj Aldisu.

Peníze na nákup město vezme v částce 16 milionů korun z výsledku hospodaření loňského roku av části deset milionů korun z rozpočtových kapitol odboru majetku.

Před městem jako novým vlastníkem Aldisu bude podle Marka stát vyřešení problému vlastnictví pozemků pod budovou Aldisu a jeho parkovištěm. Pozemky o rozloze asi 10.000 metrů čtverečních vlastního státu a Aldis z nich platí nájem, letos to bude necelé tři miliony korun. Současná cena pozemků může být pode Marka kolem 72 milionů korun. „Pro město je to v současnosti velmi vysoká částka. Cena pozemků v centru města však s největší pravděpodobností nikdy neklesne, jejich nákup by tak pro město byl investicí do budoucna,“ dodal Marek.

Tomáš Kulhánek, ČTK
tomas.kulhanek@salonkyhk.cz