Neděle

21. dubna 2024

Nyní

Zítra

Svátek má

Hradec bude jediným vlastníkem Aldisu. Zastupitelé podpořili nákup akcií

1. 6. 2022

page.Name
Záměr koupit od odborů 51,5 procenta akcií kongresového centra Aldis schválili v úterý jasnou většinou hradečtí zastupitelé. Město Hradec Králové se v případě dokončení obchodu stane jediným vlastníkem Aldisu. Odborovému svazu Kovo a Odborovému svazu státních orgánů a organizací by město mělo zaplatit 26,36 milionu korun. Smlouvu o převodu akcií by zastupitelé měli schvalovat 21. června.

Centrum Aldis, které bylo otevřeno v roce 1993, je největším zařízením svého druhu v Královéhradeckém kraji a pořádá i akce celostátního významu. Disponuje jedním z největších sálů v zemi s kapacitou až 1500 míst, celková kapacita objektu přesahuje 2500 lidí.

Zastupitelé v diskusi uváděli, že město by mělo získat nad Aldisem plnou kontrolu. Poukazovali na to, že je důležitým kulturním centrem města. Pokud by město nabídku nevyužilo, mohly by odbory majoritní podíl v Aldisu prodat komukoliv. "Pokud bychom nad Aldisem ztratili kontrolu, mohl by jej případný investor nechat i zbourat," řekl náměstek primátora Pavel Marek (za ANO).

„Konference či výstavy, které se zde konají, mají zcela zásadní roli v kongresové turistice našeho města. Ta tvoří důležitou součást strategie rozvoje cestovního ruchu. Na sympozia a koncerty k nám tak jezdí lidé nejen z celé republiky, ale i ze zahraničí. Jsme si vědomi nutnosti zachovat ve městě kulturní, společenské a konferenční centrum. Vzhledem k tomu, že jsme také studentským městem a je zde velmi rozšířená akademická obec, je podobné kongresové centrum přímo nutností. Svojí rozlohou a kapacitou v podstatě nemá v republice konkurenci a je zde potenciál rozvoje do budoucích let,“ okomentoval důležitost centra primátor Alexandr Hrabálek (ODS).

Podle místopředsedy Odborového svazu KOVO a předsedy dozorčí rady Aldisu Libora Dvořáka se odbory pro prodej rozhodly proto, že Aldis v současném stavu odborům nic nepřináší. "Ani v minulosti odborů z tohoto majetku žádné výnosy neměly," řekl Dvořák ČTK. Pro město jako jediného vlastníka také podle něj bude jednodušší řešit rozvoj Aldisu.

Peníze na nákup město vezme v částce 16 milionů korun z výsledku hospodaření loňského roku av části deset milionů korun z rozpočtových kapitol odboru majetku.

Před městem jako novým vlastníkem Aldisu bude podle Marka stát vyřešení problému vlastnictví pozemků pod budovou Aldisu a jeho parkovištěm. Pozemky o rozloze asi 10.000 metrů čtverečních vlastního státu a Aldis z nich platí nájem, letos to bude necelé tři miliony korun. Současná cena pozemků může být pode Marka kolem 72 milionů korun. „Pro město je to v současnosti velmi vysoká částka. Cena pozemků v centru města však s největší pravděpodobností nikdy neklesne, jejich nákup by tak pro město byl investicí do budoucna,“ dodal Marek.

Tomáš Kulhánek, ČTK
tomas.kulhanek@salonkyhk.cz