Čtvrtek

30. března 2023

Nyní

10°

Zítra

Svátek má

Hrozí zastavení stavby? Město rychle řeší dohodu o zdražení stadionu

15. 6. 2022

page.Name
K dohodě o zdražení stavby fotbalového stadionu dospěli včera zástupci města na čtyřhodinovém jednání se společností Strabag. Ta požaduje o 69 milionů víc, než původně dohodnutých 568 milionů korun bez daně. Konkrétní podobu dohody odmítl náměstek primátora Jiří Bláha (ODS) na dnešní tiskové konferenci zveřejnit. Připustil však, že město by mělo za stavbu zaplatit více. Upozornil zároveň, že nabídka firem platí jen do 30. června. Pokud by dohodu orgány města do konce června neschválily, může podle něj hrozit i ukončení stavby.

Firmy v březnu požádaly město o jednání o zvýšení ceny stadionu. Zdůvodnily to výrazným růstem cen stavebních materiálů v poslední době. Město se po právním posouzení vyjádřilo, že k jednáním o zvýšení ceny se stavbaři přistoupí, a požádalo firmy o doložení požadavků. Podklady firmy dodaly v polovině května. Chtěly cenu zvýšit o 69 milionů korun, zaplatit mimořádnou zálohu 42 milionů korun a termín dokončení prodloužit z původního 28. dubna 2023 o dva měsíce.

Úterní jednání se stavbaři podle Bláhy trvalo čtyři hodiny a bylo údajně náročné. "Mám pocit, že kdybychom s nimi nejednali, tak byli schopni ze stavby odejít," řekl Bláha s tím, že nabyl pocitu, že firmy radnici tlačí ke zdi. Nabídka firem podle Bláhy platí do 30. června. Pokud by město dohodu s firmami do té doby neschválilo, hrozilo by zřejmě zastavení stavby. "Nabyl jsem dojmu, že za jistých okolností jsou schopní stavbu zakonzervovat a ukončit. Já chci, aby byl stadion dostavěn, musíme k nějaké dohodě dospět," informoval Bláha.

Dohoda by podle něj měla být vyvážená, protože město za vyšší cenu údajně dostane i větší plnění. Co firmy na stavbě udělají navíc, Bláha však odmítl komentovat.

Návrh dohody by měla podle něj projednat mimořádná rada města a následně by ji 21. června měli projednat zastupitelé. Nabídka upravených podmínek ze strany stavebních firem podle Bláhy platí do 30. června. Sdružení tvoří vedle Strabagu firmy Geosan Group a D&D Elektromont.

Od loňského srpna stavbaři dělali na stavbě stadionu hlavně demolice a přípravné práce. Vlastní stavba začala na konci února, na staveništi nyní dělníci budují tribuny. Podle primátora Alexandra Hrabálka (ODS) stavba zatím jde podle harmonogramu.

Již na konci května zastupitelé schválili, že na stadion město dodatečně pořídí kabeláž a sítě pro internetové připojení. Město za ně zaplatí 3,63 milionu korun bez daně. Internetovou infrastrukturu město v zadávacích podmínkách stavby zahrnutou nemělo.

Město stavbu na místě polorozbořeného všesportovního stadionu z roku 1966 připravovalo přes 15 let. Stadion by měl splňovat kategorii UEFA 4, což jsou stadiony pro mezinárodní utkání. Měl by splňovat i požadavek na multifunkční arénu. Kapacita arény by měla být 8000 diváků s možností zvýšení na 9300 míst. Všechna místa budou zastřešená.

Tomáš Kulhánek, ČTK
tomas.kulhanek@salonkyhk.cz