Sobota

20. dubna 2024

Nyní

Zítra

Svátek má

K zápisu do prvních tříd přišlo v Hradci 19 ukrajinských prvňáčků

13. 6. 2022

page.Name
Celkem 19 ukrajinských dětí přišlo v pátek k zápisu do prvních tříd na hradeckých základních školách. Speciální zápisy pro ukrajinské děti se uskutečnily na všech 17 hradeckých základních školách. Všechny děti budou moci být přijaté k řádnému vzdělávání. Vzhledem k tomu, že některé školy nepřijmou žádného ukrajinského žáka a dvě školy zaznamenaly vyšší počet žádostí, uskuteční se v tomto týdnu dohadovací řízení, kde bude konečné umístění dětí vyřešeno.

„Předpokládali jsme, že nám k zápisům dorazí přibližně 40 – 60 ukrajinských dětí, takže výsledných 19 žádostí nás poněkud překvapilo. Je možné, že někteří Ukrajinci se se svými dětmi již vrátili domů nebo se rozhodli vydat do jiného města. Pro nás to znamená, že vzhledem k nízkému počtu žádostí budeme moci všechny děti bez problémů přijmout k řádnému vzdělávání. Je ale otázkou, jaké bude to skutečné číslo v září. Vzhledem k situaci by mohlo ještě dojít k poklesu,“ říká primátor Alexandr Hrabálek (ODS). Pro ukrajinské děti nevzniknout v hradeckých základních školách žádné speciální třídy, děti budou začleněny do běžných tříd.

Nejvíce ukrajinských prvňáčků se hlásilo do Základní školy Mandysova a Základní školy Pouchov, vždy jsou to čtyři zájemci. „Většinou školou u zápisu registrovali jen jednoho žáka, ale v šesti školách nebyl u zápisu nikdo. To se týká například ZŠ Kukleny, ZŠ Úprkova nebo ZŠ Plotiště,“ dodává primátor. Zápis se odehrál na všech sedmnácti hradeckých základních školách zřizovaných městem. Školy musely přijímací řízení uskutečnit ze zákona, jeho průběh byl ale na ředitelích.

V hradeckých základních školách bylo od začátku vypuknutí rusko-ukrajinského konfliktu přijato více než téměř 270 dětí, část z nich už ale v průběhu posledních týdnů školy opustila. Nyní studuje v základních školách přibližně 240 ukrajinských žáků.

Tomáš Kulhánek
tomas.kulhanek@salonkyhk.cz