Neděle

26. května 2024

Nyní

12°

Zítra

14°

Svátek má

Kraj vrátil investorovi dokumentaci EIA k obchodnímu centru Nová Zelená

1. 6. 2022

page.Name
Krajský úřad Královéhradeckého kraje vrátil společnosti Endeta k doplnění a přepracování dokumentaci vlivu stavby na životní prostředí (EIA) pro kontroverzní projekt obchodního centra Nová Zelená. Investor bude muset v záměru dopracovat zejména dopravu, vyplývá z dokumentu úřadu. V květnu záměr odmítli zastupitelé Hradce Králové, podle kterých centrum nadměrně dopravou zatíží čtvrtě Kukleny, Svobodné Dvory a Plačice a vystaví jejich obyvatele hluku, znečištění ovzduší a vibracím.

Shopping park Nová Zelená na polích na západním okraji města chystají developerská společnost J&T Real Estate CZ a majitel pozemků, společnost Endeta. Obchodní zóna Nová Zelená by měla zabrat 25,5 hektaru, investor ji chce začít budovat příští rok.

J&T Real Estate CZ ČTK sdělila, že se s úterním rozhodnutím krajského úřadu musí nejprve důkladně seznámit a další postup prodiskutovat s právníky. Krok krajského úřadu považuje za součást procesního řízení. "Záměr výstavby shopping parku Nová Zelená a veřejného parku Kukleny je zcela v souladu se strategickým plánem rozvoje města, tedy územním plánem. Proto věříme, že v rámci jednání s městem dosáhneme výsledku přijatelného pro obě strany," uvedl člen představenstva J&T Real Estate CZ Jiří Ochetz.

Hlavní připomínky od dotčených subjektů a od veřejnosti se podle mluvčího kraje Dana Lechmanna týkaly dopravy. "Oznamovatele jsme proto upozornili v rámci zjišťovacího řízení na nedořešené dopravní vazby v dotčeném území. Předaná dokumentace tento stav nereflektovala a dotčené subjekty na tuto skutečnost oprávněně upozornily," uvedl mluvčí. Úřad proto podle něj nemohl považovat dokumentaci za dostatečně zpracovaný podklad pro vyhodnocení veškerých vlivů na životní prostředí a pro následná správní řízení.

Rozhodnutí krajského úřadu přivítalo i město Hradec Králové. Jeho zastupitelé v polovině května na mimořádném zastupitelstvu projekt v současné podobě odmítli a žádali úpravu dokumentace. “Krajský úřad uložil investorovi, aby v dokumentaci přepracoval řešení dopravy. Na nedostatečnou kapacitu současných silnic upozorňujeme roky. Je dobře, že krajský úřad po investorovi chce, aby do dokumentace zanesl komunikaci Nová Zelená, což je v podstatě obchvat Kuklen,” okomentoval úterní rozhodnutí iniciátor mimořádného zastupitelstva z poloviny května Kamil Kubica (Piráti).

Podle zastupitelů z řad Pirátů je stavba centra bez obchvatové silnice Nová Zelená hazardem, protože veškerá doprava by musela vést po Pražské třídě. "Podle našeho názoru by ani v budoucnu neměl nákupák vůbec získat klíčová stanoviska EIA, protože má devastující dopad nejen na obyvatele ulice Zelená, ale na celé Kukleny. Doufám, že tento krok krajského úřadu přiměje investora k jednání o výrazných změnách projektu," dodal Kubica. Rozhodnutí kraje přivítal i radní města Adam Záruba (Změna pro Hradec), který je dlouhodobým kritikem záměru stavby obchodního centra. "Je to pozitivní zpráva pro místní i celý Hradec Králové. Sporné věci a nedostatky budou muset doplnit," řekl ČTK. 

Podle hradeckých zastupitelů by mělo město trvat na vybudování nové komunikace k obchodnímu centru, která je nepřekročitelnou podmínkou ke stavbě obchodního centra v jakékoliv podobě. Proti stavbě obchodního centra Nová Zelená bez vyřešení dopravní situace dlouhodobě vystupují i místní obyvatelé. 

Tomáš Kulhánek, ČTK
tomas.kulhanek@salonkyhk.cz