Středa

22. května 2024

Nyní

19°

Zítra

21°

Svátek má

Léto je tady a s ním i čerstvý červencový hradecký magazín Salonky

30. 6. 2022

Léto je tady a s ním i čerstvý červencový hradecký magazín Salonky 0 snímků
Čas dovolených začal a je dobré vyrazit do rozmanitých tuzemských i zahraničních končin se zajímavým a inspirativním čtením. To vám, bez ohledu na roční období, přináší čerstvý hradecký kulturně-společenský magazín Salonky, který ode dneška najdete nejen v a před redakcí Salonek na Velkém náměstí, ale také na mnoha vybraných distribučních místech v celém městě.

A co vás čeká, nemine a na co se můžete těšit? Jestli je někdo skutečným představitelem věrnosti, je to nepochybně hradecký varhaník a organolog Václav Uhlíř, který více než padesát let stoupá po šestapadesáti schodech na kůr kostela Nanebevzetí Panny Marie, aby rozezněl nejstarší nástroj v Hradci Králové pocházející z roku 1766. Právě s touto legendou, která zdobí titulní stranu magazínu, vedeme hlavní rozhovor, a to zcela oprávněně.

Už v roce 2008 za dlouholetou službu církvi a zejména péči o varhany v diecézi získal od papeže Benedikta XVI. vyznamenání Pro Ecclesia et Pontifice. Nyní, aktuálně, převzal nejvyšší ocenění města - Cenu dr. Františka Ulricha. „Těsně před vyhlášením mně bylo oznámeno, že půjde právě o tuto cenu, což mě nadchlo. Tato cena mě těší o to více, že pocházím z nádherného města Hradce Králové, kde jsem vyrostl a které miluji,“ svěřil se varhaník.

Hradecká Benešova třída je pravděpodobně nejhustěji osídlenou částí celých východních Čech. Žije zde tolik lidí, jako má běžné okresní město. I proto Benešovka, zejména před volbami, tradičně poutá pozornost místních politiků. Před lety se o této třídě dalo hovořit jako o výstavním městském bulváru, dnes je možná vůbec nejznámější hradeckou ostudou. Zrezavělé zábradlí, zavřená schodiště či lávky v havarijním stavu nebo garáže, do kterých zatéká. A právě tento neuralgický bod města je tématem reportáže červencových Salonek.

V novém magazínu nesmí chybět i Příběh postavičky. Tentokrát se ponoříte do života Trhavého Ládi z Hořické ulice. Muž s touto přezdívkou byl známý tím, že místo normální chůze dával často přednost poklusu, přičemž jeho pravá ruka ohnutá v předloktí sebou stále cukala směrem dozadu. Více o této postavičce se dočtete v magazínu.

V dalším rozhovoru, který byl součástí našeho tradičního podcastu, mluví primátor Hradce Králové Alexandr Hrabálek o tom, co se vedení města od podzimu roku 2018, co je v této funkci, povedlo, které volební sliby naopak zůstaly nenaplněné a jaké má plány pro případ, že jeho politická kariéra po zářijových volbách skončí.

Z Hradce Králové se odrazil do velkého fotbalu. S Plzní slavil tři tituly a zahrál si Ligu mistrů i proti Barceloně. Reprezentaci vystřelil účast na mistrovství Evropy 2012 v Polsku a na Ukrajině. Za sebou má působení v německé Bundeslize. Řeč je o třiatřicetiletém fotbalistovi Václavu Pilařovi, který v letech 2006 až 2012 hájil barvy Hradce Králové a nyní hraje v Plzni. „V Hradci mám rodinu. Jednou se sem vrátím,“ řekl Pilař.

Pravidelná rubrika Oko Salonek je tentokrát zaměřena na cykloturistiku, která je v tomto období v plném proudu. Ještě jste nevyužili Labskou cyklostezku vedoucí z krajského města do magického Kuksu? Chyba. Cyklostezka totiž nenabízí pouze sportovní výkon, ale také rozmanité zajímavosti po celé trase, mezi něž patří například barokní kaple Zjevení Páně, zámek a zámecký park ve Smiřicích, pevnost Josefov a v cíli pak nedostižný Hospital.

A ještě jedno fotbalové, i když smutné zastavení. Ve středu 1. června letošního roku zemřel ve věku 66 let bývalý výborný hráč Jaroslav Marčík, který do velkého fotbalu vkročil v Hradci Králové. „Jarda byl super kluk, neskutečný parťák. Poprvé jsme se setkali tady v Hradci už v dorostu, kde jsme měli luxusní partu. Člověk by za něj dal ruku do ohně,“ vzpomíná na svého kolegu Jaroslav Mudruňka, spoluhráč a bývalý hradecký fotbalista.

Před 70 lety jako první v tehdejším Československu vznikla v Hradci Králové neurochirurgická klinika. Byl to nepochybně významný historický milník české medicíny. Dnes jde o renomované pracoviště se 150 zaměstnanci, z nichž je 20 lékařů a přibližně 80 zdravotních sester. „Třemi ambulancemi nám za rok projde přes 10 tisíc pacientů a odoperujeme jich více než dva tisíce,“ řekl v dalším rozhovoru pro magazín Salonky lékař a přednosta této kliniky Tomáš Česák, který ji vede necelé tři roky.

Víte, co je to Pes equinovarus congenitus. Je to název vývojové vady dolních končetin, s níž se před třiceti lety narodila Barbora Kafková z Hradce Králové. Tato mladá dáma se po letech rozmanitých operací a dlouhé léčby rozhodla, že bude bojovat, nic nevzdá a vydá se vlastní cestou. Je cílevědomá a jde si za svým.

Hlavním bodem nového životního začátku pro ni bylo, když poprvé narazila na spolek Achilleus, pomáhá rodičům dětem trpícím touto vrozenou vadou. Bára se postavila na start extrémně náročného překážkového závodu Night Gladiator Race. A to není všechno. „Mojí vášní jsou také hory. Teď jsem se přihlásila na vysněný dlouhodobý závod Beskydská sedmička, což je zdolání devíti vrcholků za necelých čtyřicet hodin,“ prozradila.

Pokud zůstáváte doma nebo vyrážíte na zaslouženou dovolenou, nezapomeňte si s sebou vzít jako osvědčeného hradeckého průvodce červencový magazín Salonky. Nebudete litovat. Protože opakování je matkou moudrosti, najdete ode dneška na vybraných distribučních místech v Hradci Králové.

Hynek Šnajdar
hynek@salonkyhk.cz
Foto: archiv Salonek, Ondřej Littera