Neděle

14. dubna 2024

Nyní

20°

Zítra

15°

Svátek má

Od dnešního poledne hrozí na Hradecku velmi silné bouřky

24. 6. 2022

page.Name
Český hydrometeorologický úřad vydal výstrahu před velmi silnými bouřkami. Podle meteorologů se s vysokou pravděpodobností objeví od pátečního poledne do sobotních 10 hodin dopoledne na Hradecku, Bydžovsku, Jičínsku a Hořicku.
Výskyt velmi silných bouřek očekávají meteorologové už od pátečního poledne. V jednotlivých bouřkách může ojediněle spadnout i přes 50 mm za hodinu.

"Doporučení ke zmírnění následků jevu: Lokálně se očekává přívalový déšť s možným intenzivním odtokem vody ze svahů, rychlým rozvodněním malých toků a suchých koryt, zatopení podchodů, podjezdů, sklepů, podemletí komunikací nebo jejich zanesení unášeným materiálem apod. Nárazy větru mohou lámat větve, vyvracet stromy. Nebezpečí představují také kroupy a blesky. Lze očekávat škody na majetku, výpadky v energetice, problémy v dopravě apod. Je třeba dbát na bezpečnost zejména s ohledem na nebezpečí zásahu bleskem a úrazu padajícími a poletujícími předměty, případně i kroupami. Nutno zabezpečit okna, dveře, skleníky, volně položené předměty apod. Nevstupovat a nevjíždět do proudící vody a zatopených míst. Při řízení vozidla v bouřce snížit rychlost jízdy a jet velmi opatrně," píše se na webu www.chmi.cz. Na těchto webových stránkách můžete sledovat také vývoj a postup bouřek.

Kromě výstrahy před velmi silnými bouřkami platí pro Hradecko i výstraha kvůli nebezpečí požárů. Lidé by proto neměli rozdělávat oheň v přírodě nebo také neodhazovat na zem cigaretové nedopalky.

Tomáš Kulhánek

tomas.kulhanek@salonkyhk.cz
Foto: ČHMÚ