Pátek

2. června 2023

Nyní

18°

Zítra

15°

Svátek má

Zkusit řídit autobus si přišlo 38 lidí, někteří mají o práci řidiče vážný zájem

9. 6. 2022

Zkusit řídit autobus si přišlo 38 lidí, někteří mají o práci řidiče vážný zájem 0 snímků
Celkem 38 zájemců využilo ve středu odpoledne jedinečné příležitosti vyzkoušet si řízení autobusu hradecké MHD pod dozorem zkušeného instruktora. Někteří lidé přišli na náborovou akci dopravního podniku spíš ze zvědavosti, našli se ale i vážní zájemci o práci. Předběžný zájem o práci řidiče MHD projevilo celkem 12 účastníků. Dopravní podnik si od akce slibuje zlepšení personálního stavu. Aktuálně mu chybí 15 řidičů, další jsou nemocní. V Hradci Králové proto jezdí už od června MHD podle prázdninového jízdního řádu.

Dnes už tradiční každoroční akcí s názvem Za volantem autobusu MHD se snaží dopravní podnik přilákat do svých řad nové řidiče. "Zájemci si mohou na vlastní kůži vyzkoušet, že řízení autobusu není zas tak těžké. Letos se předem se registrovalo 29 lidí, předpokládáme ale, že přijdou ještě někteří další lidé bez registrace," řekl na začátku včerejší akce ředitel Dopravního podniku města Hradec Králové Zdeněk Abraham. 

Při loňské akci se podařilo dopravnímu podniku nabrat pět nových řidičů. Abraham doufal, že letos bude akce minimálně stejně úspěšná. Hradecký dopravní podnik by nové řidiče nutně potřeboval. Kvůli nedostatku řidičů totiž musel už na začátku června přejít na prázdninový režim, při kterém jezdí výrazně méně spojů než při běžných pracovních dnech. "Do plného stavu nám chybí 15 řidičů, zároveň bychom potřebovali, aby se nám vrátili někteří dlouhodobě nemocní řidiči. V současnosti jich je 32," ozřejmil důvody Abraham.

I když je na definitivní výsledky náborové akce ještě brzo, odezva zájemců vypadá zatím velmi slibně. Během středečního dopoledne si nakonec vyzkoušelo řízení autobusu 38 lidí. Osm z nich hned na místě vyjádřilo vážný zájem o uzavření pracovního poměru s dopravním podnikem. Další čtyři lidé deklarovali, že o práci pro dopravní podnik zvažují.  

Kromě řízení autobusu zájemci získali na akci i komplexní informace o profesi řidiče MHD včetně toho, jaké jsou na tuto pozici požadavky, dozvěděli se, co vše dopravní podnik řidičům nabízí za benefity a také se podívali na zázemí řidičů MHD a dispečink MHD.

"Tím, že naše autobusy mají automatickou převodovku, už pro nové zájemce není tak složité naučit se je řídit. Nejdůležitější je zvyknout si na rozměry vozidla a uvědomit si váhu autobusu," doplnil vedoucí autoškoly dopravního podniku Petr Weber. Pokud se rozhodnou pracovat jako řidiči MHD lidé, kteří nevlastní řidičský průkaz skupiny D, čekají je podle něj nejprve zhruba dva měsíce v autoškole.

Tomáš Kulhánek
tomas.kulhanek@salonkyhk.cz
Foto: Sandra Kozáková