Pátek

23. února 2024

Nyní

Zítra

Svátek má

Do zastupitelstva chce nejméně 13 subjektů, stejně jako před čtyřmi lety

13. 7. 2022

page.Name
Nejméně 13 politických stran, hnutí či koalic zabojuje za 10 týdnů o přízeň hradeckých voličů v komunálních volbách. Mezi volebními lídry najdou voliči osm mužů a pět žen. Definitivně jasno o počtu kandidujících subjektů bude příští týden, kandidátní listiny mohou strany podávat do úterý 19. července. Při posledních komunálních volbách v roce 2018 v Hradci Králové kandidovalo právě 13 subjektů a do zastupitelstva se dostalo sedm z nich.

Všechny hlavní politické strany v Hradci Králové už mají jasno o tom, kdo je povede v září do komunálních voleb. Do příštího úterý pak musí odevzdat kompletní kandidátky. Za hnutí ANO, které volby v Hradci Králové v roce 2018 vyhrálo, bude jedničkou a kandidátkou na primátorku krajská zastupitelka Jana Šandová. Jednička ANO v roce 2018 a současná náměstkyně primátora pro ekonomiku Monika Štayrová by měla kandidovat z desátého místa. Ze 12. místa by za ANO měl kandidovat současný náměstek primátora pro majetek Pavel Marek.

Ambici stát se první hradeckou primátorkou se netají ani předsedkyně Hradeckého demokratického klubu (HDK) Pavlína Springerová. Prorektorka UHK se stala lídryní koalice Za Hradec, kterou tvoří s HDK také TOP 09. Bývalý hradecký primátor Zdeněk Fink bude kandidovat až ze 14. místa. 

Lídrem ODS bude ředitel hradecké městské policie Miroslav Hloušek. O pozici jedničky občanských demokratů se ucházel i primátor Alexandr Hrabálek, ale při vnitrostranické volbě neuspěl a kandidovat bude z pátého místa. Dalšího z bývalých hradeckých primátorů Oldřicha Vlasáka najdou voliči na třetím místě kandidátky. Na sedmém místě bude za ODS kandidovat současný náměstek primátora pro investice Jiří Bláha.

Jedničkou lidovecké kandidátky Koalice pro Hradec bude vodohospodářka Růžena Divecká. Vystřídá Annu Maclovou, která kandidátku KDU-ČSL vedla ve volbách v letech 2014 a 2018. Jedničkou kandidátky Pirátů bude opět obchodně-technický poradce ve strojírenství Pavel Vrbický. Uskupení Změna pro Hradec a Zelení znovu povede zastupitel a člen rady města Adam Záruba. Kandidátku KSČM opět povede bývalá krajská radní pro školství Táňa Šormová.

Do zastupitelstva se budou chtít dostat i další strany a také nová uskupení. Hnutí STAN bude kandidovat samostatně a jeho lídrem bude logistik Luboš Hoker. Z úplného chvostu pak kandiduje další z bývalých hradeckých primátorů Martin Dvořák. Před čtyřmi lety STAN kandidoval v koalici se Svobodnými. Jedničkou hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) bude středoškolská učitelka a ekonomka Irena Němcová. Na kandidátce SPD budou také kandidáti nominovaní stranou Trikolora. Sociální demokracii se do hradeckého zastupitelstva po čtyřleté pauze pokusí vrátit z pozice lídra obchodní manažer Jan Král.

Lídři do komunálních voleb v Hradci Králové

ANO - Jana Šandová
ČSSD - Jan Král
Hradec rozumem - Zdeněk Cvejn
Hradečtí kantoři a Nestraníci - Jan Faltýnek
Koalice pro Hradec - Růžena Divecká
KSČM - Táňa Šormová
ODS - Miroslav Hloušek
Piráti - Pavel Vrbický
Rozvíjíme Hradec - Jan Holásek
SPD - Irena Němcová
STAN - Luboš Hoker
Za Hradec - Pavlína Springerová
Změna pro Hradec a Zelení - Adam Záruba

Lídrem nově vzniklého hnutí Rozvíjíme Hradec bude senátor, hradecký a krajský zastupitel a právník Jan Holásek. Nový volební subjekt vedený řediteli městem zřizovaných škol, který má název Hradečtí kantoři a Nestraníci, povede ředitel ZŠ Mandysova Jan Faltýnek. Nové uskupení Hradec rozumem vytvořily čtyři subjekty, a to strany PRO a Svobodní, hnutí BOS a hnutí Cesta odpovědné společnosti. Jeho lídrem bude advokát a krajský předseda strany PRO Zdeněk Cvejn.

Další strany se ještě mohou do příštího týdne přihlásit. Není to však příliš pravděpodobné. Kandidátku v Hradci Králové nepostaví hnutí Přísaha a navzdory dřívějším proklamacím se do voleb nakonec nezapojí ani uskupení kolem bývalého investičního náměstka Jindřicha Vedlicha. 

Komunální volby se uskuteční v pátek 23. a v sobotu 14. září. Vítězství v nich obhajuje hnutí ANO, které v roce 2018 zvítězilo před HDK, ODS a Piráty. Své zástupce má v současném zastupitelstvu také Změna pro Hradec a Zelení, Koalice pro Hradec a KSČM. 

Tomáš Kulhánek, ČTK
tomas.kulhanek@salonkyhk.cz