Pátek

29. září 2023

Nyní

20°

Zítra

17°

Svátek má

Fakultka bude mít nového ředitele. Palička po šesti letech rezignoval

18. 7. 2022

page.Name
Ředitel Fakultní nemocnice Hradec Králové (FNHK) Vladimír Palička dnes požádal ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09) o uvolnění z funkce. Válek jeho rezignaci při návštěvě FNHK osobně přijal, požádal ho však, aby nemocnici vedl do doby, než Ministerstvo zdravotnictví ve výběrovém řízení vybere vhodného nástupce. K tomu by mohlo dojít v září letošního roku. Šestasedmdesátiletý Vladimír Palička by měl jako ředitel FNHK skončit po šesti letech funkci.

Vladimír Palička se narodil v roce 1946 v Prostějově. Vystudoval všeobecné lékařství na Lékařské fakultě Palackého Univerzity v Olomouci, po promoci dlouhá léta pracoval v nemocnici v Bruntále na interním, chirurgickém oddělení a následně na oddělení klinické biochemie. V hradecké fakultní nemocnici působí od roku 1984. V roce 2001 byl jmenován profesorem vnitřního lékařství. V letech 2003 až 2010 byl také děkanem Lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Hradci Králové. Ředitelem FNHK je od srpna roku 2016. 

Odejít z funkce ředitele FNHK se Palička rozhodl kvůli věku. Na začátku července oslavil 76. narozeniny. "Pana ministra jsem požádal o uvolnění z funkce ředitele fakultní nemocnice, což je věc, kterou jsem měl dlouho v hlavě a nechtěl jsem odcházet v době vrcholící pandemické situace. Teď je ta doba, kdy je to vhodné. Troufnu si říci nahlas, že nemocnici předávám ve velmi dobrém stavu," řekl novinářům Palička.

Ministr zdravotnictví a současně vicepremiér Vlastimil Válek Paličkovi při dnešní návštěvě FNHK předal Čestné uznání ministra zdravotnictví jako ocenění jeho mnohaleté, úspěšné práce ve zdravotnictví. „Profesor Palička je velkým odborníkem a velmi dobrým ředitelem Fakultní nemocnice Hradec Králové. Děkuji mu za jeho dlouholetou službu, po níž odevzdává nemocnici v lepším stavu, než ve kterém se jejího vedení ujímal. Předpokládám, že profesor Palička se bude i nadále věnovat aktivitám ve FNHK, v čemž mu přeji mnoho zdaru,“ doplnil ministr Válek.

„Nemocnice čelila v posledních letech extrémní zátěži v souvislosti s pandemií covid-19 a znovu chci poděkovat všem kolegům za spolupráci v této mimořádně náročné době. Nyní je potřeba co nejrychleji dohánět kvůli pandemii odložené neakutní operace a také pokračovat ve všech rozjetých projektech, které jsou pro rozvoj FNHK zásadní,“ uvedl dnes mimo jiného končící ředitel Vladimír Palička.

Nemocnici se v posledních letech pod jeho vedením podařilo například vybudovat přístavbu pro lineární urychlovače či novou moderní budovu Transfuzního oddělení. V současnosti FNHK centralizuje laboratorní obory a rozšiřuje pracoviště molekulární biologie, které mimo jiné provádí testování na covid-19. Nemocnice také pokračuje v přípravách projektu Modernizace chirurgických oborů a také v přípravě stavby nové budovy Kliniky infekčních nemocí. FNHK, která zaměstnává přes pět tisíc lidí, pod Paličkovým vedením také vždy hospodařila s vyrovnaným rozpočtem.

Ročně je v nemocnici hospitalizováno přes 40 tisíc pacientů, v posledních letech je zhruba 27 tisíc z nich operováno. FNHK nabízí pacientům téměř 1400 lůžek a patří ke špičkovým zdravotnickým pracovištím v zemi.

Paličkův nástupce ve vedení FNHK by měl být známý zhruba v září letošního roku. Podle Válka vypíše ministerstvo konkurs na nového ředitele v nejbližších dnech.  

Tomáš Kulhánek, ČTK
tomas.kulhanek@salonkyhk.cz