Pátek

8. prosince 2023

Nyní

-3°

Zítra

Svátek má

Hradec si od nemocnice půjčí ubytovnu, umístí do ní uprchlíky z Ukrajiny

21. 7. 2022

page.Name
Město Hradec Králové si formou bezplatné výpůjčky převezme od Fakultní nemocnice Hradec Králové její bývalou ubytovnu a připraví ji pro ubytování až 70 uprchlíků z Ukrajiny. Do ubytovny by se měli přestěhovat uprchlíci, kteří zatím bydlí v internátu krajské střední školy Vocelova. Kraj internát od září potřebuje mít volný pro žáky školy. ČTK to ve středu řekl náměstek primátora pro majetek Pavel Marek (za ANO).

Hradec Králové má dlouhodobý zájem osmipatrovou ubytovnu, v níž dříve bydlelo několik stovek zdravotních sester a lékařů, získat. S nemocnicí a státem v této věci chystá dohodu o směně ubytovny za městské pozemky a za parkoviště, které u nemocnice město v roce 2020 postavilo. Město by mělo státu ještě dát doplatek v penězích. Dohoda zatím vázne na dokončení ocenění pozemků.

Než se transakce dokončí, bude mít město ubytovnu k dispozici formou výpůjčky a bude moci v objektu udělat i úpravy. "Chceme tím pomoci kraji, který potřebuje internát pro studenty a nemá v Hradci Králové kapacitu, kam by Ukrajince umístil," řekl Marek.

Zatím město na jaře v ubytovně upravilo jedno patro pro ubytování 20 až 25 uprchlíků. Následně tako ubytovací kapacita přešla pod stát, který ji ale dosud nevyužil. "V ubytovně chceme opravit další dvě patra, aby ubytovna mohla ve druhé polovině srpna přijmout celkem až 70 lidí. Náklady na úpravy odhadujeme do tří milionů korun," řekl Marek.

Do ubytovny by se přestěhovalo 50 až 60 Ukrajinců z krajského internátu, který je v Malšovicích nedaleko od ubytovny. Ukrajinci, kteří v internátu žijí, již mají v Hradci Králové vazby, například ve městě pracují nebo jejich děti chodí do hradeckých škol.

Příliv uprchlíků z Ukrajiny do Královéhradeckého kraje v posledních týdnech zeslábl. Krajské asistenční centrum pomoci Ukrajině (KACPU) v Hradci Králové v minulém týdnu odbavilo 221 uprchlíků z Ukrajiny. V červnu se týdenní počty odbavených pohybovaly na úrovni kolem 320. Zájem uprchlíků o zajištění ubytování byl minulý týden nejnižší od otevření centra na začátku března. Centrum minulý týden zajistilo ubytování 17 uprchlíkům.

Celkem hradecké KACPU po vypuknutí války na Ukrajině zaregistrovalo od 2. března téměř 17.500 uprchlíků, 80 procent z nich tvoří ženy a děti. Ubytování středisko zajistilo 2590 lidem, tedy 15 procentům registrovaných.

ČTK
Foto: Tomáš Kulhánek