Čtvrtek

25. července 2024

Nyní

24°

Zítra

27°

Svátek má

Je to nesmysl, popřel Dědek zájem o hradecký fotbalový klub

13. 7. 2022

page.Name
O vstup do městského prvoligového fotbalového klubu FC Hradec Králové mají podle radnice zájem podnikatelé Petr Dědek a Vlastimil Sehnal. Dědek to však dnes popřel a označil za nesmysl. Zájem podnikatelů vyplývá z úterního oznámení radnice o předběžných tržních konzultacích pro výběr provozovatele nyní budovaného fotbalového stadionu. Město uvedlo, že Sehnal a Dědkem vlastněná firma D&D ELEKTROMONT projevili zájem o strategické partnerství s fotbalovým klubem.

Dědek dnes na twitteru zájem o hradecký fotbalový klub popřel. "Chci vyvrátit a ukončit spekulace o zájmu vstupovat do hradeckého fotbalu, které se dnes objevily v médiích. Je to nesmysl. Nemáme zájem ani o účast ve výběrovém řízení na provozovatele stadionu," uvedl. Vyjádření radnice, proč Dědka v dokumentu pro předběžné tržní konzultace označila za zájemce o partnerství v klubu, ČTK shání.

Ještě loni v září přitom Dědek v rozhovoru pro Deník svůj zájem o FC Hradec Králové avizoval. „Musí být ale jednotná vůle. Z naší strany zájem o klub je. Na městě musí být většina pro to, aby se tato věc i prosadila, jinak jednání nemají smysl," řekl tehdy Dědek.

Město řeší, jak stadion, který má být hotový v červnu 2023, provozovat. Vyloučena není varianta, že by stadion provozoval případný budoucí strategický partner klubu, přičemž tendr na provozovatele stadionu by město spojilo s výběrem strategického partnera klubu. Proto město k účasti na konzultacích oslovilo Sehnala i Dědkovu firmu.

Dalšími oslovenými jsou samotný klub FC Hradec Králové jako budoucí významný uživatel stadionu a provozovatelé multifunkčních arén ve třech největších českých městech, a to firmy Bestsport, Kometa Group a Vítkovice Aréna. Do předběžných tržních konzultací se však může do 7. srpna přihlásit kdokoliv další. Na základě informací z konzultací město nastaví podmínky a požadavky ve výběrovém řízení na provozovatele arény, za niž město zaplatí 631 milionů korun bez daně.

Vrchlabský podnikatel Dědek je vlastníkem extraligového hokejového klubu Dynamo Pardubice. Jeho firma D&D ELEKTROMONT je s firmami Strabag a Geosan Group součástí konsorcia, které fotbalový stadion v Hradci Králové staví.

Sehnal byl v minulosti předsedou představenstva prvoligového fotbalového klub 1. FC Brno a také senátorem za ODS v obvodu Blansko. V roce 2017 založil politické hnutí Sportovci.

Město v červnu oznámilo, že před vypsáním soutěže na prodej FC Hradec Králové si klub nechá ocenit u liberecké firmy 1. Znalecká. Primátor Alexandr Hrabálek (ODS) tehdy uvedl, že podnětem k vypsání soutěže na prodej a ocenění klubu je to, že se začali objevovat zájemci, kteří by do klubu chtěli vstoupit. Jména konkrétních zájemců tehdy neuvedl. Město vlastní 100 procent akcií klubu.

Zatím poslední vážné jednání o prodeji klubu se odehrálo v roce 2017. O majetkový vstup do klubu se tehdy ucházeli bývalý reprezentant Ivo Ulich a na něj napojená skupina tří podnikatelů, investiční skupina kolem italského podnikatele Alessandra Barilliho a hradecká společnost Koncedo. Nejdál se dostala jednání s Ulichovou skupinou. Zastupitelé ale Ulichův vstup do klubu nakonec v červnu 2017 odmítli. Podnikateli navržená smlouva byla podle nich pro město nevýhodná.

FC Hradec Králové v uplynulém ročníku první ligy skončil jako nováček na šestém místě. V posledním účetním roce od 1. července 2020 do 30. června 2021, kdy klub ještě působil ve druhé lize, skončilo jeho hospodaření ztrátou 3,6 milionu korun. Vlastní kapitál FC Hradec Králové ke konci loňského června činil 35 milionů korun. Město klubu ročně dává dotaci kolem 40 milionů korun.

ČTK, Tomáš Kulhánek
tomas.kulhanek@salonkyhk.cz
Foto: Jiří V. Novotný