Sobota

20. dubna 2024

Nyní

Zítra

Svátek má

Komentář: Benešovku potřebují hlavně politici. Před volbami

8. 7. 2022

page.Name
Měl to být výstavní městský bulvár tepající životem. Nové centrum Hradce. Přístav s několika zakotvenými dvanáctipatrovými parníky, v jejichž prostorných kajutách – větších bytech – žijí spokojení pracující. Jedna ulice, do které můžete přemístit celé jedno větší okresní město. V parteru téhle gigantické ulice měly být za dne nabité obchody a útulné kavárny, v noci kulisa moderního velkoměsta s blikajícími neony, diskotékami a restauracemi. Úplná láska z pasáže. Hradecká Benešova třída vítala první obyvatele i návštěvníky v době, kdy velké normalizační éře hlasitě zvonila hrana. Její další budoucnost ukázala, že nový český a tady doslova hradecký provinční kapitalismus si s jejími rozměry prostě neví rady.

Jak to, že nerealizovatelná rekonstrukce Benešovy třídy, během posledních dvacet let stále zabírá první příčky volebních programů všech místních kandidátů na primátora? Potřebuje Hradec opravdu utápět stamiliony korun v projektu, na kterém žádné vize pro celé město neuskutečníte a kde se skutečné problémy celého města ani neřeší?

Benešovku potřebují hlavně politici. A pouze před volbami. Po nich se nic neděje. Patnáct tisíc lidí směstnaných na pár metrech čtverečních do jedné ulice, to už je nějaké pokušení. Nepřehlédnutelná armáda voličů.

Nejsou řeči o nutnosti Benešovku stále řešit jen mýtus? A není to sebevražda? Slibovat tolika lidem nesplnitelné vás za čtyři roky vždycky doběhne. Tady nikdy nebude hotovo. Tady hotovo už je. Kdo slibuje, že opraví za čtyři roky Benešovu třídu, ten se usvědčuje, že tam nikdy skutečně nestrávil ani jeden celý krásný den. Že o životě na tomhle místě nic neví. Na Benešovce se už dávno nežije jako za Jakeše a budoucnost Hradce se tu nevyřeší. Kdo slibuje kouzla pro Benešovku má potenciál údržbáře: je sice zapotřebí, ale pro budoucnost celého města nic neznamená.

Imrich Dioszegi
redakce@salonkyhk.cz