Neděle

25. února 2024

Nyní

Zítra

Svátek má

Město svým školám přidá devět milionů na krytí nárůstu cen energií

21. 7. 2022

page.Name
Devět milionů korun jako kompenzaci zvýšených nákladů za energie plánuje poskytnout hradecká radnice na provoz svým školám a školským zařízením. Návrh na rozpočtovou změnu tento týden schválili městští radní, na konci srpna ji ještě musí potvrdit hradečtí zastupitelé. Město tak reaguje na výrazný nárůst cen energií, ke kterému dochází v posledním období.

Zvýšené ceny energií se projevily už při lednovém schvalování letošního rozpočtu. Zastupitelé tehdy školám přidělili právě s ohledem na změny cen energií o 4,5 milionu korun vyšší příspěvek na provoz. Současně vytvořili v rozpočtu účelovou rezerva ´Energie´ v celkové výši 20 milionů korun. „Právě z této rezervy prostředky na tuto další kompenzaci nárůstu cen energií použijeme. Předpokládám, že zastupitelstvo tento záměr podpoří,“ říká primátor Hradce Králové Alexandr Hrabálek (ODS).

Devět milionů korun by tak mělo navýšit provozní rozpočet celkem 31 městských školských zařízení. „Jednotlivé organizace dostanou proporcionální částku z této sumy podle jejich průměrné výše nákladů na energie za poslední tři roky. Ty byly v celkovém součtu na úrovni 37 milionů korun. Podle velikosti škol jsou tak jednotlivé kompenzace v rozmezí od zhruba 50 do 750 tisíc korun,“ vysvětluje primátor.

Město Hradec Králové zřizuje jedenáct samostatných mateřských a sedmnáct základních škol, z nichž deset má současně i mateřskou školu. Zbývající městská školská zařízení jsou dvě základní umělecké školy a dům dětí a mládeže.

Tomáš Kulhánek
tomas.kulhanek@salonkyhk.cz