Sobota

24. února 2024

Nyní

10°

Zítra

10°

Svátek má

Hradec Králové loni znásobil investice na 489 milionů a hospodařil v plusu

13. 4. 2022

page.Name
Město Hradec Králové loni znásobilo investice na 489 milionů korun z 257 milionů korun v roce 2020. Současně šlo o nejvyšší investice za posledních sedm let. Rozpočtové hospodaření města skončilo přebytkem jeden milion korun při příjmech i výdajích ve výši 2,45 miliardy korun. ČTK to dnes řekla náměstkyně primátora pro ekonomiku Monika Štayrová (za ANO).

Po celkovém finančním vypořádání loňského roku zbylo městu k volnému použití v letošním roce 194 milionů korun. O jejich využití teprve rozhodnou zastupitelé. Městská rada doporučila dát celou sumu do rezervy rozpočtu a postupně z ní hradit jednotlivé akce. Podle Štayrové by město mohlo z přebytku hradit zvýšené náklady na energie nebo nově zařazené investice, například opravu Moravského mostu.

Původně město pro rok 2021 plánovalo rozpočet se záporným saldem 121 milionů korun. "Proti schválenému rozpočtu nakonec byly příjmy vyšší o téměř 322 milionů korun a výdaje o 200 milionů korun," uvedla Štayrová. Daňové příjmy města meziročně vzrostly o 205 milionů korun.

Rozpočet Hradce Králové končí v kladných číslech od roku 2015 každoročně. Předloni rozpočet skončil v plusu 171 milionů korun.

Největší částky na investice město loni dalo do stavby objektu pro odlehčovací službu v Honkově ulici, rekonstrukce ulice Hlavní, do stavby inteligentního systému řízení dopravy, do stavby lávky přes Labe a tělocvičny ve čtvrti Pouchov.

Město také loni zahájilo stavbu fotbalové arény za 568 milionů korun bez DPH. Jde o největší stavbu v novodobé historii Hradce Králové. Loni město za stadion utratilo 42 milionů korun. Vše má být hotové v dubnu 2023.

Stavební sdružení vedené společností Strabag v březnu město požádalo o jednání o zvýšení ceny za stadion. Zdůvodnilo to výrazným růstem cen stavebních materiálů v poslední době. Město bude o ceně s firmami jednat. "Firmy musí svoji žádost konkretizovat, jaké důvody je k tomu vedou a jakou mají představu o navýšení," řekl dnes náměstek primátora pro investice Jiří Bláha (ODS).

Pro letošní rok má Hradec Králové schválený rozpočet se schodkem 507 milionů korun při příjmech 2,29 miliardy a výdajích 2,79 miliardy korun. Schodek město z většiny uhradí z peněz ušetřených v minulých letech a dále z úvěru 170 milionů korun. Na investice by město mělo letos dát 699 milionů korun, nejvíce do stavby stadionu.

Po volbách v roce 2018 vytvořilo koalici vítězné hnutí ANO s ODS a uskupením Změna pro Hradec a Zelení. Po odchodu Změny a Zelených se však koalice na podzim 2020 rozpadla a nová nevznikla. Rada města má nyní devět členů z původních 11 a je složená ze čtyř lidí z ODS, čtyř za ANO a zástupce Změny. ODS má funkci primátora a jednoho náměstka, za ANO jsou dva náměstci primátora.

ČTK
redakce@salonkyhk.cz