Pátek

1. března 2024

Nyní

Zítra

Svátek má

Hradec má svůj první Poesiomat. Najdete ho Tylově nábřeží

11. 4. 2022

page.Name
Na Tylově nábřeží v Hradci Králové byl v pondělí odpoledne slavnostně odhalen Poesiomat. Jeho autorem je Ondřej Kobza. Jedná se o kovové zařízení ve tvaru trubky, které po zatočení klikou nabídne zájemcům výklad o významných městských stavbách a událostech, poslechnout si mohou také básně či úryvky divadelních her vztahující se k Hradci Králové. Některé z textů namluvil herec Ondřej Malý, který se ujal slavnostního odhalení.

První hradecký Poesiomat najdete na nábřeží u řeky Labe před budovou Gymnázia J. K Tyla. „Zařízení Poesiomat mě skutečně nadchlo, jelikož umí nejen zpříjemnit procházku poslechem básní, záznamů z her nebo písničkou, ale zároveň poskytne také hodnotný výklad o našem městě. Do repertoáru jsme navíc nechali zařadit také vzpomínky na důležité sportovní okamžiky, jako například první zápas tehdejšího Spartaku Hradec Králové v nejvyšší fotbalové lize nebo záznam oslav ze zisku Prezidentského poháru hokejisty hradeckého Mountfieldu,“ říká primátor Alexandr Hrabálek (ODS).

Zájemci si mohou poslechnout například vzletný komentář architekta Davida Vávry o malé vodní elektrárně a jezu Hučák. Jako další lze slyšet třeba záznam ze hry R.U.R. Karla Čapka, která měla premiéru v Hradci Králové, píseň Pavla Dobeše Hradecká zima nebo básně v podání herce Ondřeje Malého. „Rád bych popřál všem, aby se jim Poesiomat líbil, přišli si jej vyzkoušet a třeba se prostřednictvím něj dozvěděli i něco nového o našem městě,“ doplňuje primátor.

Dramaturgie vznikla ve spolupráci s místními institucemi. „Snažíme se, aby každý Poesiomat co nejlépe vystihoval kulturní, historickou i symbolickou paměť místa. Práce na dramaturgii Hradce Králové byla radost. Hradec má bohatou historii, je to architektonický unikát, Salón republiky. Všechny skladby, které nabízí, mají silné vazby na Hradec - ať už jde o hradecké rodáky, obyvatele nebo významné osobnosti s nesmazatelnou stopou v Hradci,“ říká autor Poesiomatu a tvůrce městských projektů Ondřej Kobza.

Poesimat je umístěný na Tylově nábřeží naproti Gymnáziu J. K. Tyla. „Ve spolupráci s městem jsme vybrali krásné místo na břehu Labe, v centru města a přitom blízko k přírodě. Věříme, že si Poesiomat Hradečáci oblíbí, zvyknou si zastavit se při procházkách a zaposlouchají se,“ dodává Kobza.

Vedle Hradce Králové jsou tyto Poesiomaty umístěné v dalších dvou desítkách měst v České republice i zahraničí. Básně, literární útržky a další díla spojená s místem poslouchají lidé v Praze, Brně, Ostravě, ale i v Paříži, Dublinu či New Yorku.

Tomáš Kulhánek
tomas.kulhanek@salonkyhk.cz
Foto: MMHK, Tomáš Kulhánek