Pátek

21. června 2024

Nyní

18°

Zítra

19°

Svátek má

Hradec nechá změřit hluk z dálnice v Plačicích a Svobodných Dvorech

14. 4. 2022

page.Name
Radnice Hradce Králové si v městských částech Plačice a Svobodné Dvory nechá změřit hluk z dálnice D11. Výsledky měření hodlá využít pro možná budoucí jednání s Ředitelstvím silnic a dálnic ČR (ŘSD) o případné dodatečné výstavbě protihlukových stěn. Novinářům to řekl náměstek primátora Jiří Bláha (ODS).

Dálnice D11 míjí Plačice od srpna 2017 a Svobodné Dvory od loňského prosince. Dálnice je od prvních domů v obou čtvrtích vzdálená zhruba 400 metrů. U Svobodných Dvorů ŘSD chystá výstavbu protihlukových stěn podle dřívějších plánů. Samotná stavba stěn by podle Bláhy měla začít v létě.

Chystaná měření hluku radnici přijdou téměř na půl milionu korun. Podle Bláhy by měla zmapovat aktuální stav hlukové zátěže v Plačicích a ve Svobodných Dvorech. Po vybudování protihlukových stěn ve Svobodných Dvorech by se měření hluku mělo podle Bláhy opakovat.

"Chceme získat data, která by nám řekla, co dále případně od ŘSD požadovat. Uvidíme, co se z měření vyvine," řekl Bláha.

Na hluk z dálnice si před lety stěžovali lidé z Plačic. Radnice nechala v roce 2019 udělat měření, která překročení normy hlukové zátěže v denní ani v noční době nezjistila. Měření však ukázala, že hluk z dálnice má rostoucí tendenci. ŘSD tehdy uvedlo, že pokud by se v budoucnu prokázalo překročení hlukových limitů, reagovalo by na to stavbou protihlukových stěn.

Dálnice D11 z Prahy přes Hradec Králové na polské hranice se začala stavět v roce 1978 a z plánovaných 154 kilometrů je hotovo 113 kilometrů. Od prosince 2021 dálnice končí na severním okraji Jaroměře.

ČTK, kul
redakce@salonkyhk.cz
Foto: Michal Fanta