Neděle

26. května 2024

Nyní

12°

Zítra

14°

Svátek má

Lídrem Pirátů v hradeckých komunálních volbách bude Pavel Vrbický

22. 4. 2022

page.Name
Čtyřiapadesátiletý Pavel Vrbický povede v podzimních komunálních volbách kandidátku hradeckých Pirátů. Současný městský zastupitel a technicko-obchodní poradce ve strojírenství porazil v pirátských primárkách třiadvacetiletého protikandidáta Kamila Kubicu. Vrbický byl lídrem Pirátů i v předchozích komunálních volbách v roce 2018, stranu tehdy dovedl k zisku 10 procent a pěti zastupitelských mandátů.

Pavel Vrbický získal v pirátských primárkách 8 ze 13 hlasů. Volebním lídrem strany se stal podruhé za sebou. "Mám z toho radost, ale vím, že je to obrovský závazek. Je to úplně jiné než před čtyřmi lety. Tehdy jsem byl politický elév a nevěděl jsem, co mě čeká. Dnes už to vím a mám k tomu respekt," řekl Salonkám Vrbický. Sám by se chtěl věnovat zejména otázkám bydlení a sociální oblasti. Kompletní program pro komunální volby podle něj Piráti představí v nejbližších dnech. 

Staronový lídr Pirátů také vyjádřil přání, aby se dvojkou na kandidátce stal jeho vyzyvatel v boji o post lídra Kamil Kubica. O složení na dalších místech na kandidátce nicméně Piráti aktuálně rozhodují v dalším hlasování.  

V roce 2018 skončili hradečtí Piráti v komunálních volbách se ziskem 10,21 procent na čtvrtém místě za vítězným hnutí ANO, Hradeckým demokratickým klubem a ODS. Obhajovat budou Piráti celkem pět zastupitelských mandátů. "Chceme minimálně těch pět mandátů zopakovat. Reálně to vidíme tak, že míříme někam na 15 procent. Musíme si to ale ještě odpracovat. Sami jsme si odpřisáhli, že nebude dávat žádné jalové sliby typu Benešovka. Chceme nabídnout racionální cíle," nastínil cíle do komunálních voleb Pavel Vrbický. 

Den před Piráty oznámilo jméno volebního lídra také hnutí ANO. Kandidátku povede krajská zastupitelka a radiologická asistentka Jana Šandová. Už dříve představily své lídry do podzimních voleb i další strany. Ambicí na primátorský post se kromě Šandové netají ani Pavlína Springerová, která povede koalici HDK, TOP 09, Hradeckých patriotů a Liberálně ekologické strany. Mezi favority voleb by měla patřit i ODS, kterou jako lídr povede ředitel městské policie Miroslav Hloušek. Komunisty opět povede do voleb Táňa Šormová a Starosty a nezávislé by měl vést Luboš Hoker. Další strany ještě s oznámení lídrů čekají. 

Tomáš Kulhánek
tomas.kulhanek@salonkyhk.cz
Foto: Piráti HK