Čtvrtek

25. července 2024

Nyní

24°

Zítra

27°

Svátek má

Nejlepším sportovcem města Kostelecký, oceněny naděje i osobnosti

7. 4. 2022

Nejlepším sportovcem města Kostelecký, oceněny naděje i osobnosti 0 snímků
Nejlepší sportovci a naděje sportu města Hradec Králové roku 2020 a 2021 byli vyhlášeni ve středu 6. dubna ve Filharmonii. Tradiční anketu ovládl v kategorii dospělých stříbrný olympionik David Kostelecký. Kolektivem se stali hokejisté Mountfieldu HK. Do Síně slávy byla uvedena dlouholetá cvičitelka Hana Procházková. Mezi mládežníky bylo vyhlášeno deset talentů bez pořadí a tři kolektivy. Ceny předávala Kateřina Siniaková, držitelka olympijského zlata z Tokia.

Nejlepším sportovcům, osobnostem a nadějím sportu města Hradec Králové tleskalo ve středu 6. dubna zaplněné hlediště Filharmonie. V tradiční anketě byli vyhlášeni a oceněni sportovci za rok 2020 a 2021.

„Máme za sebou velmi příjemný večer, na němž jsme ocenili nejlepší sportovce města Hradec Králové. Nejvíce si cením toho a jsem za to rád, že se na jednom pódiu setkaly malé děti, naše sportovní naděje, a ti, kteří byli nadějemi kdysi dávno a svou pílí to dotáhli tak daleko, že sbírají světová ocenění, olympijské medaile a skvěle reprezentují naše město,“ uvedl primátor Alexandr Hrabálek.

Patronkou večera a jedním z předávajících cen byla tenistka Kateřina Siniaková, nejlepší deblistka světa a olympijská vítězka z Tokia. Zlatou medaili získala ve čtyřhře spolu s Barborou Krejčíkovou.

„Měla jsem z toho krásný pocit. Je to moc hezké. Doufám, že jsem pro děti vzor a pro mě zase bylo něco nového stát na druhé straně. Bylo to pro mě moc příjemné a motivující, že dělám něco, co má smysl a mohu dodávat motivaci další generaci," uvedla Kateřina Siniaková, která před lety jako začínající tenistka byla také v této anketě města odměněna.

„Už je to dávno. Myslím si, že jsem byla nervózní, ale když si na to zpětně vzpomenu, tak bylo super získat ocenění," zavzpomínala Siniaková, trojnásobná grandslamová vítězka ve čtyřhře. 

„Nesmírně si vážím toho, že nás svojí přítomností poctila Kateřina Siniaková. Její časový rozvrh je dost nabitý, a to, že nám věnovala tři nebo čtyři hodiny svého času, je od ní velmi hezké. Naše sportovní naděje se mohly setkat se svým sportovním vzorem,“ poděkoval primátor Hrabálek hradecké rodačce.

Právě Siniaková předala hlavní cenu dalšímu držiteli olympijského zlata Davidu Kosteleckému, ale sportovní střelec Dukly Hradec Králové tentokrát v anketě zvítězil díky zisku stříbrné medaile z té samé olympiády v Tokiu 2020, která se kvůli covidu konala  v loňském roce. Jeho zlatý triumf na Hrách se datuje k roku 2008, kdy sportovní svátek hostil Peking.  

„Bylo krásné, že jsme tady mohli mít dva držitele zlaté olympijské medaile,“ neskrýval potěšení primátor Hrabálek.  

David Kostelecký žije v Brně, ale reprezentuje Hradec Králové. „Věřím tomu, že i když pan Kostelecký bydlí v Brně, tak do Hradce jezdí často, zdejší město a kraj má rád a určitý fundament jeho sportovních výsledků vznikl právě tady a on sám si je toho vědom,“ uvedl Alexandr Hrabálek.  

Slova primátora potvrdil i sám Kostelecký. „V Hradci působím bezmála dvacet let a už jsem se s městem sžil. Ocenění si fakt cením. Doufám, že náš sport patří tady v Hradci už k tradičním úspěšným sportům. Jsme rádi, že v téhle konkurenci jsme schopni sbírat ocenění, i když tady úplně o ocenění nejde, přece jen je to anketa. Spíš jde o to, že jsme vidět a můžeme ukázat, že jsou za námi i nějaké výsledky,“ řekl Kostelecký, který se vyhlášení sportovní ankety zúčastňuje již od roku 2006. Ocenění získal už po jedenácté. V letošním ročníku za ním skončili – druhý Michal Desenský, atlet Sokola Hradec Králové a třetí cyklista Michael Kukrle z hradecké stáje Elkov Kasper Cycling Team.

A co se sportovnímu střelci vybaví jako první, když se řekne Hradec Králové?     

„Sportovní město,“ uvedl bez dlouhého rozmýšlení Kostelecký. „Je to město, ve kterém bych si dovedl představit žít. Mám sice všechno zařízené u nás v Brně, ale vím, že Hradec je dobré město na žití, vyhrával ankety Nejlepší místo pro život. Líbí se mi tady,“ vyznal se David Kostelecký.

Stříbrná medaile z Tokia překvapila i samotného střelce. A konec kariéry se u něj nekoná. „Tuhle sezonu budu střílet a pak uvidím, co bude dál. Půjdu sezonu od sezony, ale v tomhle věku moc neplánuji, ale budu se snažit. Neříkám, že se stoprocentně dokážu nominovat na další olympiádu, ale pokusíme se o to. Je to můj cíl a uvidíme,“ prohlásil Kostelecký, že by si rád udržel výkonnost až do dalších letních Her v Paříži v roce 2024.  

A co nejlepší sportovec města Hradec Králové doporučuje mladým nadějím?
„V první řadě bych zdůraznil trpělivost. Porážek v kariéře bývá víc než vítězství, alespoň u mě to tak bylo, ale je třeba vydržet, mít vytrvalost a potom to stojí za to, když se to jednou povede,“ poukázal David Kostelecký.

Mezi kolektivy vyhráli za finále Ligy mistrů z roku 2020 hokejisté Mountfieldu HK před fotbalisty FC Hradec Králové, kteří byli oceněni za postup do první ligy. Útočník Pavel Dvořák pak získal také individuální cenu za to, že byl v úspěšné sezoně 2020/21 zvolen nejlepším hráčem druhé ligy. Cenu obdržel i mládežnický reprezentant Daniel Kutík a potlesku se na pódiu dostalo i týmu Votroků do 14 let, který je momentálně nejlepší v České republice. „Je zajímavé vidět sportovce, které jsme sledovali v televizi. Je to fajn pocit,“ řekl za všechny mladé fotbalisty Matěj Fejgl.

V kolektivech mládeže byly dále oceněny mažoretky Cheeky Cheerky a mladé pozemní hokejistky hradecké Slavie. V kategorii jednotlivců převzalo spolu s Kutíkem ceny dalších devět nadějí královéhradeckého sportu. 

Oceněním se dostalo třem trenérům a handicapovanému sportovci Tomáši Peškovi. Do Síně slávy byla uvedena dlouholetá cvičitelka Hana Procházková.

„Věděla jsem, že si na vyhlášení jdu pro nějaké ocenění, ale že dostanu takový metál, z toho jsem překvapená. Celý večer jsem si užívala,“ radovala se Hana Procházková.

A kde bere životní vitalitu?
„Byla jsem k tomu tak vedená od dětství. Jsem pozitivní a mezi dětmi to ani jiné být nemá. Jsem pořád takhle veselá. Baví mě život,“ prozradila recept stále aktivní cvičitelka.

Nejlepší sportovci a naděje sportu města Hradec Králové za rok 2020 a 2021

Jednotlivci dospělí:

1. Kostelecký David, broková střelba, ASO Dukla Hradec Králové
2. Desenský Michal, atletika, TJ Sokol Hradec Králové
3. Kukrle Michael, silniční cyklistika, Elkov Kasper Cycling Team HK
4. Dvořák Pavel, fotbal, FC Hradec Králové
5.-6. Faltová Anna, karate, SK Karate Spartak HK
5.-6. Pešek Tomáš, (handicapovaný sportovec), sportovní střelba, SSK TŘEBEŠ

Kolektivy dospělí:

1. Mountfield Hradec Králové (muži), lední hokej
2. FC Hradec Králové (muži), fotbal
3. Elkov Kasper Cycling Team HK (muži), silniční cyklistika

Naděje královéhradeckého sportu (bez pořadí):

Červinka Filip (junior), minigolf, MGC Hradečtí Orli Hradec Králové
Hanzlík Denis (ml. žák), karate, SK Karate Spartak Hradec Králové
Chaloupský Jakub (st. dorostenec), orientační běh, OK 99 Hradec Králové
Indruch Tomáš (st. žák), vodní slalom, Klub vodního slalomu Hradec Králové
Jarolímek David (st. žák), atletika, TJ Sokol Hradec Králové
Kutík Daniel (st. dorostenec), fotbal, FC Hradec Králové
Metelková Michaela (dorostenec), orientační běh, OK 99 Hradec Králové
Pokorná Luisa (ml. žákyně), judo, Akademie Šampion Hradec Králové
Tučková Nathali (juniorka), moderní gymnastika, TJ Slavia Hradec Králové
Zimová Kateřina (st. žákyně), plavání, Sportclub 2020 Hradec Králové

Kolektivy naděje (bez pořadí):

Cheeky Cheerky Hradec Králové (mladší juniorky), mažoretkový sport
FC Hradec Králové (starší žáci), fotbal
TJ Slavia Hradec Králové (mladší žákyně), pozemní hokej 

Dobrovolní trenéři / cvičitelé (bez pořadí):

Kaplanová Vlasta, cvičitelka, všestranná příprava, TJ Sokol Pražské Předměstí HK
Kozlovská Radka, trenérka, fotbal, TJ Sokol Třebeš
Vlčková Eva, cvičitelka, Sport pro všechny, TJ Sokol Malšovice

Síň slávy:

Procházková Hana, Sport pro všechny - cvičení rodičů s dětmi, TJ Sokol Třebeš

 

Jiří Tůma
jiri.tuma@salonkyhk.cz
Foto: Jakub Misík/Město Hradec Králové