Sobota

1. října 2022

Nyní

12°

Zítra

13°

Svátek má

Park Na Větvi přivítal děti z Ukrajiny, zábavu si mohly užít zdarma

1. 4. 2022

page.Name
Několik desítek ukrajinských dětí si v pátek i přes nepříliš lákavé počasí užilo zábavu v unikátním hradeckém hřišti v korunách stromů. Odpoledne pro ukrajinské děti uspořádal park Na Větvi ve spolupráci s dětským krizovým centrem Nomia a Univerzitou Hradec Králové (UHK). Kromě vstupu zdarma do parku čekalo na ukrajinské děti a jejich maminky i bohaté občerstvení.

S nápadem zpříjemnit ukrajinským dětem pobyt v Hradci Králové možností zadovádět si na hřišti v korunách stromů přišel majitel parku Na Větvi Petr Smola. Ten se následně spojil s organizací Nomia a hradeckou univerzitou. „Udělat radost dětem a pomoci jim zapomenout na složitou situaci je to nejmenší, co můžeme udělat. Jsem rád, že jako Hradečáci umíme spolupracovat a připravili jsme myslím velmi povedenou akci," okomentoval to Petr Smola. Možnosti užít si odpoledne Na Větvi zdarma využilo nakonec v pátek odpoledne i přes chladné počasí několik desítek ukrajinských dětí v doprovodu svých maminek.

Na děti čekalo na místě díky pomoci potravinové banky a restaurace Duran i bohaté občerstvení. Podle prorektory UHK Pavlíny Springerové existoval plán na uspořádání akce už nějaký čas. „Chtěli jsme však chvilku počkat, než se ukrajinské rodiny trochu zkonsolidují a najdou si ubytování. To jsou samozřejmě prioritní potřeby,“ vysvětlila Springerová.

Mezi ukrajinskou komunitu se informaci o akci podařilo rozšířit organizaci Nomia s pomocí charity a cizineckého integračního centra. „Jako dětské krizové centrum jsme od začátku válečného konfliktu osobně a dobrovolnicky nabídli pomoc při ubytování a zajišťování materiální pomoci maminkám s malými dětmi. Jsme rádi, že ve spolupráci s parkem Na Větvi a UHK můžeme nabídnout ukrajinským dětem možnost, aby sem přišly a užily si to odpoledne společně s maminkami,“ uvedla pro Salonky manažerka hradecké organizace Nomia Iveta Tomšová.

Dětské krizové centrum Nomia dlouhodobě poskytuje pomoc týraným a zneužívaným dětem a maminkám samoživitelkám, které jsou v tíživé situaci. Pomoc ukrajinským dětem je tak trochu prací navíc. Někteří zaměstnanci se Ukrajincům věnují i v rámci dobrovolnické práce. „Nepříjemné zážitky z války zanechaly u některých ukrajinských dětí následky a některé opravdu potřebují pomoc. Setkáváme se s klepáním dětí při jakékoliv siréně, s pomočováním nebo se strachem chodit do jakéhokoliv sklepa. Opravdu tam jsou i těžká traumata. Ženám s dětmi chodí z Ukrajiny i zprávy toho typu, že jim zemřeli příbuzní,“ popsala Tomšová zkušenosti z praxe.

Pomáhat na více frontách se snaží i hradecká univerzita. Ve spolupráci se skauty UHK aktuálně finišuje s přípravami na otevření předškolní skupinky pro ukrajinské uprchlíky. Starat o děti se tam budou také studenti UHK. "Naše studenty kromě toho posíláme také do škol, kde pomáhají s integrací ukrajinských dětí," doplnila Springerová. Podle ní je aktuálně v Hradci Králové zhruba 120 ukrajinských dětí ve věku od tří do šesti let.   

Tomáš Kulhánek