Pátek

8. prosince 2023

Nyní

-3°

Zítra

Svátek má

Příliv uprchlíků do hradeckého KACPU o Velikonocích zeslábl

18. 4. 2022

page.Name
Příliv ukrajinských uprchlíků do Krajského asistenčního centra pomoci Ukrajině (KACPU) v Hradci Králové o velikonočních svátcích značně zeslábl. Zatímco od pondělí do středy se denní počet uprchlíků odbavených v centru pohyboval kolem 160, ve čtvrtek klesl na 84 a od pátku do neděle byl kolem 50 osob denně. Ubytování o svátcích potřebovali jen jednotlivci.

"Provoz centra byl přes Velikonoce velmi klidný. Výrazně klesla i potřeba zajištění ubytování uprchlíkům," řekla dnes ČTK mluvčí krajských hasičů Martina Götzová. V pátek potřebovali ubytování dva uprchlíci, v sobotu osm a v neděli sedm. V předchozích dnech centrum zajistilo denně ubytování 20 až 60 lidem.

Od začátku fungování 2. března do neděle 17. dubna krajské asistenční centrum odbavilo 12.850 ukrajinských uprchlíků. Z toho 2005 uprchlíkům, tedy 16 procentům, středisko přes databázi hasičů zajistilo ubytování.

Ubytovací kapacity v kraji jsou podle hasičů nadále dostatečné. "Nemuseli jsme dosud přistoupit k žádnému nouzovému ubytování uprchlíků například v tělocvičnách," řekla mluvčí hasičů.

Většina ze zaregistrovaných uprchlíků v kraji bydlí v krajských, městských, obecních a dalších nekomerčních typech ubytování, jako jsou různé ubytovny a nemovitosti neziskových organizací. Mnoho uprchlíků našlo bydlení v domácnostech díky početné ukrajinské diaspoře. Na území kraje žilo před ruskou invazí na Ukrajinu podle hejtmanství téměř 7000 Ukrajinců.

Registrační centrum pro uprchlíky sídlí v administrativní budově Na Okrouhlíku a zajišťuje vydání víz, kontakt s úřadem práce, sjednání zdravotního pojištění, případně zajištění ubytování. Administrativu podle hejtmanství usnadňuje to, že registrace se vyřizuje na jednom místě.

ČTK
redakce@salonkyhk.cz
Foto: HZS KHK / Michal Fanta