Pátek

31. března 2023

Nyní

12°

Zítra

11°

Svátek má

Svinarský most se dočká záchrany. V pondělí ho čeká přesun na letiště

28. 4. 2022

Svinarský most se dočká záchrany. V pondělí ho čeká přesun na letiště 8 snímků
Hradec Králové nakonec přece jen zachrání nejstarší most ve městě. Na druhý pokus se radnici podařilo vysoutěžit firmu, která torzo původního mostu plukovníka Šrámka z roku 1907 převeze ze svinarské louky do areálu hradeckého letiště. Tam bude následně zakonzervován. Město zaplatí za tyto práce zhruba dva miliony korun. V budoucnu by měl most překlenout Piletický potok v takzvané severní zóně, kde by do deseti let měla vzniknout nová hradecká čtvrť.

Historický most posledních tři a půl roku chátrá v trávě. Když v roce 2018 Královéhradecký kraj starý most nahradil novým, ozvala se hradecká radnice s tím, že má o část historického mostu zájem. Zatímco polovina patřící kraji skončila ve šrotu, druhou dostala darem hradecká radnice. Jenže z plánů na využití mostu nikdy nic nebylo a železná konstrukce tak postupně na louce rezavěla. Krajský radní Václav Řehoř (ODS) proto letos v létě pohrozil, že pokud se město o most nezačne starat, odstoupí kraj od darovací smlouvy a most sešrotuje.

Za záchranu mostu dlouhodobě horovala Společnost ochránců památek ve východních Čechách. Odbor památkové péče magistrátu už před lety doporučil vyhlásit most za kulturní památku. Ministerstvo kultury to ale odmítlo. A hradečtí zastupitelé se loni v srpnu rozdělili na dvě poloviny. „Je to památka, jakou tady nemáme,“ apeloval na zastupitele radní Adam Záruba (Změna pro Hradec). Hlasitě nesouhlasil třeba jiný radní Jiří Langer (za ANO). „Myslím, že město potřebuje peníze na mnohem důležitější věci, než je záchrana fragmentu svinarského mostu,“ vysvětloval. Nakonec slavil Záruba. Hradečtí zastupitelé nejtěsnější možnou většinou přidělili 2,1 milionu korun na záchranu mostu.

Ještě na podzim vypsaly technické služby výběrové řízení na firmu, která by most převezla do areálu letiště a zakonzervovala ho. Jediná nabídka však výrazně překročila zastupiteli stanovený finanční limit. Na druhý pokus už bylo hledání firmy úspěšné. "Přihlásila se firma, která splnila naše podmínky. V současnosti už máme podepsanou smlouvu a v pondělí dojde k realizaci převozu mostu," potvrdil Salonkám náměstek primátora pro správu městského majetku Pavel Marek (za ANO). 

Firma pak na letišti provede ochranný nátěr mostu a poté ho zakonzervuje. Na letišti by měl být uložen několik let do doby, kdy začne vznikat nová čtvrť v takzvané severní zóně. Právě starý svinarský most by tam měl v budoucnu překlenout Piletický potok a stát se součástí cesty pro chodce a cyklisty. Předtím však bude ještě potřeba most uvést do provozuschopného stavu. Cena za samotnou opravu a repasi fragmentů mostu by se mohla pohybovat nad deseti miliony korun. 

Tomáš Kulhánek
tomas.kulhanek@salonkyhk.cz
Foto: Martin Patkoš