Čtvrtek

20. června 2024

Nyní

18°

Zítra

19°

Svátek má

U Střeláku vzniká první komunitní zahrada v Hradci Králové

30. 4. 2022

page.Name
V Hradci Králové vzniká první komunitní zahrada. Vyroste v parku kulturního domu na Střelnici a má sloužit všem, kterým podobný komunitní projekt v Hradci schází. K dispozici bude kolem dvaceti záhonů, o které se budou starat jednotlivci, rodiny nebo parta sousedů.

„Jde nám nejen o to, aby lidé, kteří nevlastní zahradu, mohli pěstovat vlastní zeleninu a kompostovat, ale aby se myšlenka komunitního zahradničení dostala do hradeckého povědomí a třeba se v budoucnu stala standardem. Například ve Vídni jsou komunitní zahrady součástí každé čtvrti, vytvářejí oázy klidu, spojují místní a zmírňují dopady změny klimatu. A Hradec má určitě potenciál stát se zeleným městem,“ říká člen KMS Pražské Předměstí – sever a předseda spolku Souhra Hynek Kaplan. Zahrada je částečně podpořena grantem Nadace Via Už to roste, už to klíčí.

Zahrada není určena jen zahradnicím a zahradníkům, ale všem lidem, kterým podobná myšlenka není cizí. Nejen proto se během léta budou na zahradě odehrávat také různé kulturní a vzdělávací akce. 

„Komunitní zahrada není jen o mrkvi, ale především o dobrých sousedských vztazích. Na mnoha příkladech dobré praxe se ukazuje, že podobná místa budují nové mezilidské vztahy. Byli bychom moc rádi, kdyby se zahrada nestala jen věcí naší generace, ale aby byla místem setkávání pro studenty, rodiny s dětmi a seniory,“ doplňuje Aneta Kohoutová, spoluorganizátorka a členka KMS Pražské Předměstí – sever.


Zahrada má před sebou první sezónu, ve které prověří jak zájem Hradečáků, tak i to, jestli jsou místní podmínky nakloněny růstu - plodin i dobrých sousedských vztahů. Organizátoři však věří, že projekt komunitních zahrad zapustí v Hradci Králové svoje kořeny a stane se tak regulérní součástí života v Hradci Králové. Zájemci se mohou už nyní hlásit na webových stránkách zahrady. První setkání zahradníků a dobrovolníků, na které jste srdečně zváni, se uskuteční v sobotu 7. května od 10 hodin v parku na Střeláku.

Tomáš Kulhánek
tomas.kulhanek@salonkyhk.cz
Foto: Komunitní zahrada Střelák