Čtvrtek

20. června 2024

Nyní

18°

Zítra

19°

Svátek má

V městečku z buněk na hradeckém letišti se ubytovali první uprchlíci

1. 4. 2022

page.Name
V ubytovacím městečku z buněk na letišti v Hradci Králové našly tento týden provizorní domov první rodiny uprchlé z Ukrajiny, kterou vojensky napadlo Rusko. Areál od začátku března vybudovali pořadatelé hudebního festivalu Rock for People v části letiště ve festivalovém areálu Park 360. Městečko pojme asi 40 lidí. ČTK to dnes řekla mluvčí festivalu Anna Vašátková. Přes 30 uprchlíků již na hradeckém letišti žije, a to v ubytovně Leteckých služeb města Hradce Králové.

Městečko tvoří sedm starších buněk a deset nových obytných kontejnerů. Součástí areálu je i modul společného sociálního zařízení, kuchyňka a prostor pro společenskou místnost. V buňce mohou žít tři lidé.

Tvůrci městečka počítají zhruba s tříměsíčním provozem. Náklady na zbudování a tříměsíční provoz odhadují na asi 565.000 korun. Společnými silami pořadatelé festivalu zatím vybrali téměř 430.000 korun a dále založil sbírku.

"Městečko může fungovat i v průběhu festivalu Rock for People. Buď se jeho obyvatelé stanou návštěvníky festivalu, nebo, když budou chtít, jsme připraveni nabídnout jim práci na přípravách i při festivalu," uvedl ředitel festival Michal Thomes. Letošní Rock for People by se měl konat od 15. do 18. června.

Uprchlíci od středy 2. března procházejí Krajským asistenčním centrem pomoci Ukrajině (KACPU), které je po přestěhování od čtvrtka v budově Na Okrouhlíku. Dosud centrum odbavilo téměř 11.00 ukrajinských uprchlíků. Z toho 1592 uprchlíkům, tedy 15 procentům, středisko přes databázi hasičů zajistilo ubytování.

Zatímco v prvních týdnech provozu centrem denně prošlo v průměru 600 lidí, v posledních dnech se jejich počet snížil na zhruba 200 za den. Ve čtvrtek centrum odbavilo 158 uprchlíků.

ČTK
redakce@salonkyhk.cz