Neděle

14. dubna 2024

Nyní

20°

Zítra

15°

Svátek má

Změnu pro Hradec a Zelené povede do komunálních voleb opět Adam Záruba

26. 4. 2022

page.Name
Zástupci Změny pro Hradec a Zelených podepsali v úterý 26. dubna dohodu o koalici pro komunální volby 2022 v Hradci Králové. Společnou kandidátku povede stejně jako před čtyřmi lety současný radní města, předseda Změny pro Hradec a předseda základní organizace Orlice Českého svazu ochránců přírody Adam Záruba. Druhé místo obsadí jeho kolega ze zastupitelstva a krajinný ekolog Martin Hanousek (Zelení). Na třetím místě kandidátky naleznete ředitelku Centra uměleckých aktivit Martinu Erbsovou.

V roce 2018 získala společná kandidátka Změny pro Hradec a Zelených (ZPHZ) v hradeckých komunálních volbách necelých sedm procent hlasů. ZPHZ po volbách utvořilo vládnoucí koalici společně s vítězným hnutím ANO a ODS. Po dlouhodobých neshodách ve vedení města však ZPHZ po dvou letech vedení města opustilo. V Hradci od té doby vládne menšinové vedení města. V zastupitelstvu reprezentují koalici ZPHZ Adam Záruba, Martin Hanousek a také učitel Ivo Králíček.

„Jsem rád, že Změna pro Hradec a Zelení opět půjdou do komunálních voleb společně. Chceme voličkám a voličům nabídnout program, který probudí spící Hradec. Nabízíme také tým kandidátek a kandidátů, který je složený jak ze zkušených zastupitelů, tak nových tváří. Hradec Králové totiž potřebuje jak zkušenost, tak novou energii,“ řekl po podpisu koaliční dohody lídr kandidátky Adam Záruba.

Dvojka kandidátky a někdejší náměstek primátora Martin Hanousek označil za programovou prioritu dostupné bydlení ve městě a kvalitní životní prostředí. Trojka kandidátky Martina Erbsová zase akcentuje oblast, které se sama profesně věnuje - kulturu. „Za velmi důležitý krok proto považuji znovuzavedení postu samostatného náměstka pro oblast kultury. Chci, aby se Hradec svoji kulturní nabídkou přiblížil mladé generaci, kulturně-kreativním lidem a neopomenul ani rodiny s dětmi a seniory. Zároveň bych si přála, aby byl vnímán jako významné kulturní centrum ,“ uvedla Erbsová.

Na další pozice kandidátky byli zvoleni doktorand Katedry filosofie a společenských věd UHK Hynek Kaplan, ochránkyně přírody Blanka Mikátová, učitel a zastupitel Ivo Králíček, lektorka ekologické výchovy Karin Richterová, architekt a urbanista František Křelina a specialista na měření průmyslových emisí Ivan Tláskal.

Své lídry do komunálních voleb už oznámila většina stran z hradeckého zastupitelstva. Kandidátku hnutí ANO povede krajská zastupitelka a radiologická asistentka Jana Šandová. Ambicí na primátorský post se kromě Šandové netají ani Pavlína Springerová, která povede koalici HDK, TOP 09, Hradeckých patriotů a Liberálně ekologické strany. Mezi favority voleb by měla patřit i ODS, kterou jako lídr povede ředitel městské policie Miroslav Hloušek. Piráty povede do komunálních voleb stejně jako před čtyřmi lety zastupitel Pavel Vrbický. Stejného lídra jako v posledních volbách mají i komunisté, které povede Táňa Šormové. Starosty a nezávislé by pak měl vést Luboš Hoker. Další strany ještě s oznámení lídrů čekají. 

Tomáš Kulhánek
tomas.kulhanek@salonkyhk.cz
Foto: Změna pro Hradec a Zelení