Čtvrtek

2. února 2023

Nyní

Zítra

-1°

Svátek má

FOTO, VIDEO: 50 tun ve vzduchu. Dělníci přesunuli starý svinarský most

2. 5. 2022

FOTO, VIDEO: 50 tun ve vzduchu. Dělníci přesunuli starý svinarský most 25 snímků
Dvě části historického železného mostu plukovníka Šrámka z roku 1907 přesunuli v pondělí večer dělníci ze Svinar na hradecké letiště. Most stál nad řekou Orlicí od roku 1907 do roku 2018, od té doby jeho torzo leželo obehnáno plotem na břehu Orlice vedle nového mostu. Oba segmenty o celkové váze přes 50 tun dostanou v areálu letiště ochranný nátěr a budou zakonzervovány na několik dalších let. V budoucnu by měly najít využít v severní zóně, kde by měly překlenout Piletický potok.

Nýtovaný most plukovníka Šrámka nechal Královéhradecký kraj kvůli zchátralosti v roce 2018 zbourat a nahradil ho novým moderním mostem. Polovinu starého mostu následně kraj daroval městu. Město si jej vyžádalo proto, aby jej zachovalo budoucím generacím jako ukázku umu tehdejších stavitelů.

Až do loňského léta byl osud mostu nejasný. Město se torzem začalo zabývat po té, co mu z kraje v červnu 2021 přišla výzva, aby s mostem začalo něco dělat. Pokud by konstrukce dál chátrala na břehu řeky, bylo hejtmanství připravené darovací smlouvu vypovědět a nechat torzo mostu zlikvidovat do šrotu. Hradečtí zastupitelé pak v srpnu rozhodli o záchraně torza a jeho přesunu na letiště za cenu do 2,1 milionu korun.

Podle ředitele technických služeb Tomáše Pospíšila se podařilo vysoutěžit firmu, která převoz a zakonzervování mostu zvládla do stanoveného finančního limitu, až na třetí pokus. Vítězná nabídka za převoz a ošetření mostu činila asi 1,9 milionu korun. Samotné stěhování se uskutečnilo v pondělí 2. května. K naložení torz mostu o délkách 14 a 22 metrů firma použila jeden jeřáb a dva tahače se speciálními podvalníky. Na letišti, které patří městu, dělníci konstrukci otryskají a ošetří ochranným nátěrem. 

Na letišti by pak měl být  most uložen několik let do doby, kdy začne vznikat nová čtvrť v takzvané severní zóně. Právě starý svinarský most by tam měl v budoucnu překlenout Piletický potok a stát se součástí cesty pro chodce a cyklisty. Předtím však bude ještě potřeba most uvést do provozuschopného stavu. Cena za samotnou opravu a repasi fragmentů mostu by se podle nejnovější studie měla pohybovat okolo 17 milionů korun.

Na přesun nejstaršího hradeckého mostu se přímo do Svinar přijel podívat i iniciátor záchrany mostu, radní Adam Záruba (Změna pro Hradec). "Samozřejmě mám z toho velkou radost. Byly chvíle, kdy už jsem ani nedoufal, že se to podaří," řekl Salonkám Záruba. Některé zrezivělé části se podle něj sice budou muset vyměnit, boční nosníky jsou však podle něj víceméně v pořádku. Oprava tak podle něj bude určitě možná. Podle studie z loňského podzimu by kompletní oprava mostu měla vyjít asi na 17 milionů korun. "Ochranný nátěr by měl vydržet 10 let, věřím, že se do té doby dotáhne projekt revitalizace Piletického potoka, kde se s mostem počítá," věří Záruba.

Tomáš Kulhánek, ČTK
tomas.kulhanek@salonkyhk.cz
Foto: Tomáš Kulhánek