Čtvrtek

25. července 2024

Nyní

24°

Zítra

27°

Svátek má

Hradec podá na NSA žalobu kvůli zamítnutí dotace na stadion

26. 5. 2022

page.Name
Hradečtí radní na svém úterním zasedání schválili podání správní žaloby proti rozhodnutí Národní sportovní agentury (NSA) ohledně dotace na stavbu nového fotbalového stadionu. Radnice tak reaguje na fakt, že NSA v polovině dubna městu zaslala usnesení o zastavení řízení. S výtkami a závěrem NSA město od začátku nesouhlasí.

„Národní sportovní agentura v rozhodnutí uvedla, že poskytnutí dotace by představovalo veřejnou podporu podle práva Evropské unie, která není slučitelná s jejím vnitřním trhem. Tyto závěry NSA jsme od počátku důrazně odmítali. Bohužel jsme tento nesouhlas jinak než podáním správní žaloby nemohli vyjádřit. Proti rozhodnutí totiž na základě příslušného zákona není odvolání ani jiný opravný prostředek přípustný,“ vysvětlil krok města primátor Alexandr Hrabálek (ODS). 

V žalobě, kterou se město chystá podat v následujících dnech, bude vymezeno několik žalobních bodů. „Asi nejdiskutovanější byla metoda stavby multifunkčního stadionu formou Design & Build. Národní sportovní agentura v odůvodnění napadeného usnesení uvádí, že byla povinna posoudit motivační účinek individuálně, z textu ale nijak nevyplývá, v čem toto individuální posouzení spočívalo. Naopak je podle nás zřejmé, že k individuálnímu posouzení vůbec nedošlo,“ informovala náměstkyně primátora pro dotace Monika Štayrová (ANO).

Město kritizuje i postup NSA při zveřejnění předmětné výzvy, neboť ten významným způsobem ovlivnil možnost jednotlivých žadatelů úspěšně žádat o dotaci, žalobou napadá i procesní stránku řízení vedeného agenturou.

Již v lednu letošního roku město navíc vyzvalo Národní sportovní agenturu ke zrušení celé dotační výzvy. „V samotné výzvě jsme shledali několik zásadních nedostatků, které mohly být příčinou všech našich komplikací s žádostí o dotaci. Bohužel, k naší výzvě, i když už pominuly příslušné lhůty pro vydání rozhodnutí ve správním řízení, se agentura stále nevyjádřila,“ řekla Štayrová.

Z devíti uchazečů, kteří dohromady žádali v dotační výzvě s názvem Nadregionální sportovní infrastruktura o 2,2 miliardy korun, přičemž k rozdělení bylo 900 milionů, prošly sítě prověřování jenom Brno a Jihlava. Kromě hradeckého stadionu odmítla NSA také dotaci na rekonstrukci městského plaveckého stadionu v Liberci, rekonstrukci zlínského zimního stadionu, modernizaci fotbalového stadionu v Pardubicích či dotaci na stavbu atletické haly v Brně. Město Zlín kvůli tomu na NSA podalo správní žalobu už v únoru. Nyní se přidává také Hradec. O žalobě uvažuje kvůli atletické hale také Brno.

Město Hradec Králové nový multifunkční stadion začal letos v únoru. Hotovo by mělo být na příští rok. Radnice opakovaně uvedla, že aréna dokáže případně postavit i bez dotace. 

Tomáš Kulhánek
tomas.kulhanek@salonkyhk.cz