Pátek

21. června 2024

Nyní

17°

Zítra

18°

Svátek má

Hradecké kantory a Nestraníky povede do voleb Jan Faltýnek

9. 5. 2022

page.Name
Dlouholetý ředitel ZŠ Mandysova Jan Faltýnek povede v zářijových komunálních volbách v Hradci Králové novou občanskou kandidátku s názvem Hradečtí kantoři a Nestraníci (HKN). Kandidátka HKN sdružuje ředitele všech typů škol, které v Hradci radnice zřizuje. Dvojkou je Roman Polda, ředitel Základní školy Štefánikova, trojkou Petr Lehký, který vede ZŠ Úprkova.

„Jako manažeři dlouhodobě a spolehlivě ovlivňujeme zcela zásadní oblast veřejných služeb ve městě. Potřeby obyvatel Hradce známe z první ruky: jsou to tisíce rodičů či prarodičů našich žáků či naši bývalí žáci. Využití našich schopností ve vedení města nabízí lidem, kteří chtějí v politice města změnu ve prospěch rozumné a odpovědné akceschopnosti, jasnou volbu,“ řekl třiašedesátiletý lídr HKN Jan Faltýnek.

Podle ředitele ZŠ Štefánikova Romana Poldy je výhodou nové kandidátky široká orientace osobností sdružených v HKN v oblasti veřejné správy. „Stát nechává ředitele škol v pozici manažerů menších či středních podniků se všemi důsledky: musíme se orientovat a prakticky rozumět všem jejím oblastem navzdory nedostatku metodické či personální podpory: vedle řízení školy odpovídáme za investice, hygienu, bezpečnost práce, vypisujeme veřejné zakázky či realizujeme projekty z evropských fondů,“ uvedl Polda.

Samo školství jako péče o nadějnou budoucnost české veřejnosti je podle zástupců HKN v Hradci dosud neprávem přehlíženo. Hradečtí kantoři se podle svých slov nechtějí ve městě věnovat pouze školství. „Neslibujeme, že opravíme Benešovu třídu, pomůžeme Hradci od dopravních zácp či zrekonstruujeme Velké náměstí, přestože víme, jak moc je to třeba. Tyto sliby slyšíme desetiletí od všech politiků ve městě: nikdo je nesplnil. Realizaci těchto projektů však naše erudice, empatie a komplexní zkušenosti prostě jednoznačně prospějí a jsme schopni je efektivně rozhýbat,“ doplnil Jan Faltýnek.

Své lídry do komunálních voleb už oznámila většina relevantních hradeckých stran. Kandidátku hnutí ANO povede krajská zastupitelka a radiologická asistentka Jana Šandová. Ambicí na primátorský post se kromě Šandové netají ani Pavlína Springerová, která povede koalici HDK, TOP 09, Hradeckých patriotů a Liberálně ekologické strany. Mezi favority voleb by měla patřit i ODS, kterou jako lídr povede ředitel městské policie Miroslav Hloušek. Piráty povede do komunálních voleb stejně jako před čtyřmi lety zastupitel Pavel Vrbický. Stejného lídra jako v posledních volbách mají i komunisté, které povede Táňa Šormové a Změna pro Hradec a Zelení, kde bude v čele kandidátky Adam Záruba. Starosty a nezávislé by pak měl vést Luboš Hoker. 

HKN nejsou jediným novým hnutím, které se zapojí do hradeckých komunálních voleb. Minulý týden oznámil kandidaturu senátora za Hradecko Jan Holásek, který povedenou občanskou kandidátku s názvem Rozvíjíme Hradec. Vlastní kandidátku sestavuje také někdejší investiční náměstek za TOP 09 Jindřich Vedlich. 

Tomáš Kulhánek
tomas.kulhanek@salonkyhk.cz
Foto: HKN