Pátek

23. února 2024

Nyní

Zítra

Svátek má

Klicperovo divadlo uvede v příští divadelní sezoně šest premiér

12. 5. 2022

page.Name
Klicperovo divadlo v Hradci Králové v sezoně 2022/2023 nabídne šest premiér. První premiérou bude adaptace románu Hermanna Brocha Očarování v režii Ondřeje Štefaňáka, kterou divadlo uvede 8. října ve Studiu Beseda. Půjde o světovou premiéru, informovali dnes ČTK zástupci divadla. V uplynulé sezoně 2021/2022 uvedlo Klicperovo divadlo osm premiér, poslední byla 20. dubna antická tragédie Orestés v režii Jakuba Nvoty.

"Čtyři tituly budou světovou premiérou, jeden titul bude premiérou českou a v jednom případě se bude jednat o českou klasiku, ale upravenou na míru přímo pro hradecký soubor. Jsou to plány odvážné, ale věříme, že díky kvalitním tvůrcům se nejedná jen o touhu po originalitě za každou cenu, ale především o co nejatraktivnější nabídku napříč diváckým spektrem," uvedl mluvčí divadla Martin Sedláček.

Druhou premiérou bude 15. října na hlavní scéně česká premiéra nejnovější hry Florianna Zellera Bílý jelen v režii Pavla Kheka.

Předvánočním titulem a třetí premiérou sezony 2022/2023 bude dramatizace románového bestselleru Vojtěcha Matochy Prašina. Klicperovo divadlo ji uvede 10. prosince na hlavní scéně. "Knižní předloha byla v roce 2019 nominována na Cenu Magnesia Litera v kategorii Litera za knihu pro děti a mládež," uvedl Sedláček.

Čtvrtou premiérou nadcházející sezony bude Její pastorkyňa v režii Diany Nečášek Šoltýsové, kterou divadlo nabídne 4. března 2023 na hlavní scéně. V dramatu Gabriely Preissové se v roli Kostelničky divákům představí Pavla Tomicová.

Pátou premiérou bude hra napsaná přímo pro Klicperovo divadlo. Půjde o novou hru Reného Levinského s názvem Celý život nestačí v režii Jana Friče. Premiéra v Klicperově divadle by měla být 6. května 2023. Podle dramaturga inscenace Martina Satoranského jde o vysoce aktuální příběh ze současného Podkrkonoší, který je věnován spisovateli Aloisi Jiráskovi a východním Čechám.

Závěr sezony bude patřit hře Tělo tajné agentky v režii Tomáše Dianišky, na jejíž premiéru se diváci mohou těšit 27. května 2023 na hlavní scéně.

Klicperovo divadlo se společně s Divadlem Drak a neziskovou organizací Kontrapunkt každoročně podílí na hradeckém mezinárodním divadelním festivalu. Divadelní přehlídka nazvaná Regiony - Mezinárodní divadelní festival Hradec Králové se uskuteční na více než 30 místech v historickém centru města a jeho okolí od 24. června do 1. července. Předprodej vstupenek na festival začal v pondělí 9. května.

Festival nabídne stovky divadelních, hudebních a doprovodných produkcí z české i mezinárodní scény od činohry, alternativního divadla, tance, performancí, autorských představení přes loutkové divadlo a pohádky až po koncerty a diskuse. Program je opět naplánován nejen do divadel, ale i do městských parků, ulic či na náměstí.

Zřizovatelem Klicperova divadla jsou město Hradec Králové a Královéhradecký kraj.

ČTK