Čtvrtek

1. prosince 2022

Nyní

Zítra

Svátek má

Koalici pro Hradec povede do komunálních voleb Růžena Divecká

26. 5. 2022

page.Name
Jedničkou lidovecké kandidátky Koalice pro Hradec (KPH) pro zářijové komunální volby v Hradci Králové bude vodohospodářka Růžena Divecká. V tiskové zprávě o tom informovala předsedkyně zastupitelského klubu KPH Anna Maclová, která kandidátku KDU-ČSL v Hradci Králové vedla ve volbách v letech 2014 a 2018. V posledních volbách v roce 2018 Koalice pro Hradec získala 6,8 procenta hlasů a obsadila tři ze 37 křesel v zastupitelstvu. Její zastupitelé skončili v opozici.

Divecká v roce 2018 kandidovala na třetím místě KPH, ale do zastupitelstva se nedostala, protože se před ní díky preferenčním hlasům dostali dva kandidáti z nižších míst. V minulosti Divecká zastupovala město v představenstvu Hradeckých služeb a byla předsedkyní komise rady města pro životní prostředí.

Maclová, která je ředitelkou Diecézní charity Hradec Králové, se o pozici jedničky kandidátky již neucházela, protože se rozhodla soustředit na práci v charitě. Uvedla, že kandidovat by měla na některém z nižších míst. Maclová byla v letech 2011 až 2018 náměstkyní primátora, na starosti měla například sociální věci, zdravotnictví, školství, kulturu a cestovní ruch. Ostatní kandidáty Koalice pro Hradec a jejich pořadí lidovci oznámí později.

KPH byla poslední stranou ze současného zastupitelstva, která dosud svého lídra do podzimních komunálních voleb neoznámila. Kandidátku hnutí ANO povede krajská zastupitelka a radiologická asistentka Jana Šandová. Ambicí na primátorský post se netají ani Pavlína Springerová, která povede koalici HDK, TOP 09, Hradeckých patriotů a Liberálně ekologické strany. Mezi favority voleb by měla patřit i ODS, kterou jako lídr povede ředitel městské policie Miroslav Hloušek. Piráty povede do komunálních voleb stejně jako před čtyřmi lety zastupitel Pavel Vrbický. Stejného lídra jako v posledních volbách mají i komunisté, které povede Táňa Šormové a Změna pro Hradec a Zelení, kde bude v čele kandidátky Adam Záruba.

Jasno je i o dalších lídrech ze stran, která v současnosti v zastupitelstvu své zástupce nemají. Starosty a nezávislé povede jako jednička Luboš Hoker. Lídrem nově vzniklého hnutí Rozvíjíme Hradec bude senátor a právník Jan Holásek. Nové uskupení vedené řediteli městem zřizovaných škol mající název Hradečtí kantoři a Nestraníci vede ředitel ZŠ Mandysova Jan Faltýnek. Lídrem ČSSD bude obchodní manažer Jan Král.

Letošní komunální volby se uskuteční v pátek 23. a v sobotu 24. září. Vítězství bude obhajovat hnutí ANO, které v tomto volebním období společně s ODS tvoří také vedení města. První polovinu funkčního období byla součástí koalice také Změna pro Hradec a Zelení. 

Tomáš Kulhánek
tomas.kulhanek@salonkyhk.cz