Pondělí

8. srpna 2022

Nyní

14°

Zítra

14°

Svátek má

Koalici pro Hradec povede do komunálních voleb Růžena Divecká

26. 5. 2022

page.Name
Jedničkou lidovecké kandidátky Koalice pro Hradec (KPH) pro zářijové komunální volby v Hradci Králové bude vodohospodářka Růžena Divecká. V tiskové zprávě o tom informovala předsedkyně zastupitelského klubu KPH Anna Maclová, která kandidátku KDU-ČSL v Hradci Králové vedla ve volbách v letech 2014 a 2018. V posledních volbách v roce 2018 Koalice pro Hradec získala 6,8 procenta hlasů a obsadila tři ze 37 křesel v zastupitelstvu. Její zastupitelé skončili v opozici.

Divecká v roce 2018 kandidovala na třetím místě KPH, ale do zastupitelstva se nedostala, protože se před ní díky preferenčním hlasům dostali dva kandidáti z nižších míst. V minulosti Divecká zastupovala město v představenstvu Hradeckých služeb a byla předsedkyní komise rady města pro životní prostředí.

Maclová, která je ředitelkou Diecézní charity Hradec Králové, se o pozici jedničky kandidátky již neucházela, protože se rozhodla soustředit na práci v charitě. Uvedla, že kandidovat by měla na některém z nižších míst. Maclová byla v letech 2011 až 2018 náměstkyní primátora, na starosti měla například sociální věci, zdravotnictví, školství, kulturu a cestovní ruch. Ostatní kandidáty Koalice pro Hradec a jejich pořadí lidovci oznámí později.

KPH byla poslední stranou ze současného zastupitelstva, která dosud svého lídra do podzimních komunálních voleb neoznámila. Kandidátku hnutí ANO povede krajská zastupitelka a radiologická asistentka Jana Šandová. Ambicí na primátorský post se netají ani Pavlína Springerová, která povede koalici HDK, TOP 09, Hradeckých patriotů a Liberálně ekologické strany. Mezi favority voleb by měla patřit i ODS, kterou jako lídr povede ředitel městské policie Miroslav Hloušek. Piráty povede do komunálních voleb stejně jako před čtyřmi lety zastupitel Pavel Vrbický. Stejného lídra jako v posledních volbách mají i komunisté, které povede Táňa Šormové a Změna pro Hradec a Zelení, kde bude v čele kandidátky Adam Záruba.

Jasno je i o dalších lídrech ze stran, která v současnosti v zastupitelstvu své zástupce nemají. Starosty a nezávislé povede jako jednička Luboš Hoker. Lídrem nově vzniklého hnutí Rozvíjíme Hradec bude senátor a právník Jan Holásek. Nové uskupení vedené řediteli městem zřizovaných škol mající název Hradečtí kantoři a Nestraníci vede ředitel ZŠ Mandysova Jan Faltýnek. Lídrem ČSSD bude obchodní manažer Jan Král.

Letošní komunální volby se uskuteční v pátek 23. a v sobotu 24. září. Vítězství bude obhajovat hnutí ANO, které v tomto volebním období společně s ODS tvoří také vedení města. První polovinu funkčního období byla součástí koalice také Změna pro Hradec a Zelení. 

Tomáš Kulhánek
tomas.kulhanek@salonkyhk.cz