Pátek

23. února 2024

Nyní

Zítra

Svátek má

První zdražení. Město připlatí za stadion 3,6 milionu kvůli kabelům pro internet

1. 6. 2022

page.Name
Stavba hradeckého fotbalového stadionu bude nejméně o 3,63 milionu korun bez daně dražší. Město dá peníze na dodatečné pořízení kabeláže a sítí pro internetové připojení na stadionu. Navýšení ceny, které je první od zahájení stavby, včera schválili městští zastupitelé. Současně uložili náměstkovi primátora pro investice Jiřímu Bláhovi (ODS), aby zpracoval přehled dodatečných investic, které ještě město v souvislosti se stavbou a vybavením stadionu čekají.

Stadion má podle smlouvy podepsané před rokem přijít na 568 milionů korun bez DPH. Jde o největší stavbu v novodobé historii Hradce Králové.

Internetovou infrastrukturu město v zadávacích podmínkách stavby zahrnutou nemělo. Podle Bláhy ale stadion bez internetové infrastruktury být nemůže. Nevyloučil, že město čekají i další výdaje na věci, které v zakázce nejsou zahrnuty. Například by mohlo jít o výdaj na odstranění východní tribuny původního stadionu. Dále radnice zřejmě bude muset řešit pořízení vybavení gastronomických provozů či vybavení stadionu nábytkem.

Město také čekají jednání o zdražení samotné stavby, které požaduje stavební konsorcium tří firem v čele se společností Strabag. Firmy v březnu požádaly město o jednání o zvýšení ceny stadionu. Zdůvodnily to výrazným růstem cen stavebních materiálů v poslední době. Město se po právním posouzení vyjádřilo, že k jednáním o zvýšení ceny se stavbaři přistoupí, a požádalo firmy o doložení svých požadavků.

Podklady město od firem dostalo v druhé polovině května. Jejich obsah radnice nekomentovala. Podle České televize firmy chtějí cenu zvýšit o 69 milionů korun a termín dokončení prodloužit z původního dubna 2023 o dva měsíce. "Tyto údaje pokládám za důvěrné. Jde o obchodní jednání a my chceme vyjednat co nejlepší podmínky," řekl k tomu dříve Bláha.

Od loňského srpna stavbaři dělali na stavbě stadionu hlavně demolice a přípravné práce. Vlastní stavba začala na konci února, na staveništi nyní dělníci budují tribuny. Sdružení tvoří vedle Strabagu ještě firmy Geosan Group a D&D Elektromont.

Město stavbu na místě polorozbořeného všesportovního stadionu z roku 1966 připravovalo přes 15 let. Stadion by měl být hotový do 28. dubna 2023. Měl by splňovat kategorii UEFA 4, což jsou stadiony pro mezinárodní utkání. Měl by splňovat i požadavek na multifunkční arénu. Kapacita arény by měla být 8000 diváků s možností zvýšení na 9300 míst. Všechna místa budou zastřešená.

ČTK, Tomáš Kulhánek
tomas.kulhanek@salonkyhk.cz