Pátek

21. června 2024

Nyní

16°

Zítra

19°

Svátek má

UHK otevírá další kurzy pro ukrajinské uprchlíky, zájem je značný

13. 5. 2022

page.Name
Univerzita Hradec Králové (UHK) otevírá další kurzy češtiny pro válečné uprchlíky z Ukrajiny. V pondělí 16. května od 16 hodin začínají na univerzitě kurzy českého jazyka pro uprchlíky ve věku 14 až 18 let. Celkem půjde o pět kurzů po 80 hodinách, v období květen až srpen 2022. Univerzita tím reaguje na výzvu ministerstva školství vzdělávat děti školního věku, řekl dnes ČTK mluvčí UHK Jakub Novák. První kurz otevřela univerzita 2. května, dalších pět plánuje spustit od tohoto měsíce do srpna. V kraji kurzy češtiny pro uprchlíky zajišťují i jiné organizace.

"Zájem o kurzy pro mladistvé, které začnou 16. května, je veliký. Kapacita první skupiny 12 účastníků je naplněna a stejný zájem očekáváme u dalších kurzů, které s podporou ministerstva školství připravuje Fakulta informatiky a managementu UHK (FIM UHK) a Pedagogická fakulta UHK (PdF UHK)," uvedl mluvčí UHK Jakub Novák.

Cílem projektu je umožnit dětem, které přišly v uprchlické vlně z Ukrajiny osvojit si a zdokonalit si základy češtiny a překonat jazykovou bariéru. "Lépe se budou moci začlenit do české společnosti, pokračovat ve vzdělávání na středních školách, přihlásit se ke studiu na českých vysokých školách nebo se v budoucnu úspěšně uplatnit na trhu práce," uvedla v tiskové zprávě vedoucí Institutu dalšího vzdělávání na FIM UHK Helena Holubičková.

Upozornila, že jde o intenzivní kurz, který upřednostňuje funkční jazyk a nepředpokládá předchozí znalost češtiny. Do projektu kurzů českého jazyka pro mladistvé se zapojí také Pedagogická fakulta UHK.

Fakulta informatiky a managementu UHK ve spolupráci s Integračním centrem pro cizince v Hradci Králové otevřela první kurz češtiny pro ukrajinské uprchlíky 2. května. Absolventi všech kurzů na UHK obdrží osvědčení, uvedli zástupci univerzity.

"Možnost účasti na výuce byla nabídnuta 27 uchazečům ve věku 16 až 58 let. Povětšinou se jednalo o jednotlivce nebo o matky se staršími dětmi. Do kurzu se nakonec reálně zapsalo 12 zájemců ve věku devět až 51 let, z toho devět žen a tři muži. V pondělí 2. května 2022 odstartovala na FIM UHK první dvouhodina kurzu," uvedla v tiskové zprávě Zuzana Dostálová z děkanátu FIM UHK.

ČTK