Neděle

25. února 2024

Nyní

Zítra

10°

Svátek má

V hradeckém KACPU dál odbavují zhruba 75 uprchlíků denně

13. 5. 2022

page.Name
Počet uprchlíků z Ukrajiny přicházejících do střediska pomoci v Hradci Králové se v posledních třech týdnech nemění a drží se přibližně na 75 denně. Setrvalá je i jejich poptávka po ubytování, kdy Krajské asistenční centrum pomoci Ukrajině (KACPU) denně zprostředkuje ubytování v průměru 11 běžencům. ČTK to dnes řekla mluvčí krajské policie Magdaléna Vlčková. Celkem do kraje zatím přišlo téměř 15 tisíc běženců.

Za posledních sedm dní hradecké KACPU zaregistrovalo 520 uprchlíků, v předchozích týdnech jich bylo 527 a 509. Největší nápor hradecké středisko zažívalo v prvních týdnech po invazi Ruska na Ukrajinu 24. února. Například ve druhém březnovém týdnu středisko odbavilo téměř 3900 uprchlíků, tedy skoro 600 denně. Od začátku fungování 2. března centrum odbavilo 14.807 ukrajinských uprchlíků.

Ubytování hradecké středisko dosud zajistilo pro 2302 uprchlíků, tedy asi 16 procentům z celkového počtu registrovaných běženců. Za posledních sedm dní středisko ubytovalo 74 uprchlíků, v předchozím týdnu zajistilo střechu nad hlavou 80 lidem.

Celkem je v Královéhradeckém kraji podle hejtmana Martina Červíčka (ODS) nyní ubytováno přes 15.000 uprchlíků, což je nadprůměr mezi regiony ČR. "Denně pracujeme s volnými ubytovacími kapacitami, které máme prozatím k dispozici. Jsme zapojeni do přerozdělování uprchlíků původně registrovaných v Praze, a to na základě požadavků, které dostaneme," uvedl hejtman.

Většina ze zaregistrovaných uprchlíků v kraji bydlí v krajských, městských, obecních a dalších nekomerčních typech ubytování, jako jsou různé ubytovny a nemovitosti neziskových organizací. Mnoho uprchlíků našlo bydlení v domácnostech díky početné ukrajinské diaspoře. Na území kraje žilo před ruskou invazí podle hejtmanství téměř 7000 Ukrajinců.

Podle hejtmanství není problém s umisťováním ukrajinských uprchlíků, kteří musí postupně opustit náhradní ubytování v rekreačních zařízení. "Jsme schopni jim nalézt náhradní ubytování z dosavadních kapacit. Zatím se nikdy nestalo, že by se musel někdo odstěhovat ze dne na den. Ubytovatel nám dá vždy s časovým předstihem vědět termín, kdy je potřeba ubytovaným uprchlíkům zajistit náhradní prostor," řekl ČTK mluvčí hejtmanství Dan Lechmann.

Do konce března středisko KACPU pracovalo v prostorách Kongresového centra Aldis, od 31. března sídlí v krajské administrativní budově poblíž autobusového a vlakového nádraží v ulici Na Okrouhlíku. Původní nepřetržitý provoz centra kraj postupně zkracuje. Od středy 11. května KACPU funguje od pondělí do pátku od 08:00 do 16:00 a v sobotu od 08:00 do 12:00. V neděli má zavřeno.

ČTK
Foto: HZS KHK / Michal Fanta