Sobota

24. února 2024

Nyní

10°

Zítra

10°

Svátek má

Začaly opravy posledního Kotěrova kiosku na Pražském mostě

6. 5. 2022

page.Name
Hradecká radnice začala opravovat poslední secesní kiosek na okraji památkově chráněného Pražského mostu. Kiosek se nachází na Tylově nábřeží na levé straně mostu ve směru k historickému centru města. Oprava za zhruba šest milionů korun bez daně by měla být hotová do konce roku. Poté bude kiosek nabídnut k pronájmu drobným podnikatelům. Most postavený v roce 1910 navrhl i s kiosky architekt Jan Kotěra.

„Stavba kiosků, které byly vybudovány před více než sto lety, jsou mistrovským počinem architekta Jana Kotěry. Jejich výstavbu řešil se starostou Františkem Ulrichem už o několik let dříve, a to v letech, kdy se stavěl Pražský most. Jsou architektonicky velmi cenné. Kiosky na pravé straně Labe jsou díky oválnému půdorysu rozlohou větší a působí robustněji, ale naopak na výšku jsou o něco menší než ty protější. Každý z nich je navíc něčím výjimečný. Troufám si říct, že právě jejich jedinečnost, se podařilo díky rekonstrukci zachovat i pro další generace,“ uvedl primátor Alexandr Hrabálek (ODS).

Oprava posledního kiosku podle primátora dokončí pomyslnou vstupní bránu do starého města. „Tři ze čtyř jsou již opravené, nyní je třeba ještě dokončit ten poslední, který nejen že v posledních letech chátral kvůli svému tehdejšímu využití, ale navíc konstrukci jeho střechy poničila také dřevomorka. Dříve se zde nacházelo rychlé občerstvení, což by ale v budoucnu mohlo nahradit třeba příjemné květinářství nebo prodej drobného zboží,“ doplnil Hrabálek.

Secesní kiosek nyní čeká generální oprava. „V těchto dnech bylo kolem kiosku postaveno lešení a připravuje se výměna střešní krytiny. Dojde také na sanaci krovu, repasi a výrobu nových oken a dveří, výměnu elektroinstalace, nové budou také vnitřní a venkovní omítky i podlahy. Stavební firma je povinná přednostně zachovat a opravit, pokud to bude možné, všechny původní prvky na kiosku. Tepané reliéfy a jejich montáž pak bude provedena kvalifikovaným restaurátorem,“ popsal náměstek pro oblast správy majetku města Pavel Marek (za ANO). Opravu rotundy má na starosti Správa nemovitostí Hradec Králové, která vysoutěžila stavební firmu. Ta provede veškeré práce v hodnotě zhruba šest milionů korun bez DPH.

Stavební práce by měly být dokončeny v závěru letošního roku, v příštím roce město chystá vypsat výběrové řízení na nájemce. „Při hledání nájemců do těchto historických kiosků musíme samozřejmě dbát na to, že se jedná o kulturní památku. Od odboru památkové péče máme stanoveno několik podmínek, které musí budoucí nájemce dodržet. Vyloučeno je například využití vyžadující odvětrávání prostoru,“ doplnil Marek. Tato rotunda, stejně jako ta naproti na Tylově nábřeží, poskytne nájemci plnohodnotné zázemí s toaletou, kuchyňku i elektrický ohřívač.

Právě opravovaná rotunda na Pražském mostě se opravuje jako poslední. První prošel rekonstrukcí v roce 2016 kiosek na Tylově nábřeží po pravé straně ve směru k historickému centru, kde se dříve nacházelo punčochové zboží. V roce 2018 byl opraven menší kiosek na pravé Eliščině nábřeží, o dva roky později zahájila hradecká správa nemovitostí rekonstrukci druhého menšího kiosku naproti.

Tomáš Kulhánek
tomas.kulhanek@salonkyhk.cz
Foto: SNHK