Pondělí

28. listopadu 2022

Nyní

Zítra

Svátek má

Zastupitelé odmítli záměr stavby nákupního centra Nová Zelená

17. 5. 2022

page.Name
Zastupitelé Hradce Králové v úterý na mimořádném jednání odmítli v rámci procesu EIA projekt obchodního centra Nová Zelená. Záměr podle nich nadměrně dopravou zatíží čtvrtě Kukleny, Svobodné Dvory a Plačice a vystaví jejich obyvatele hluku, znečištění ovzduší a vibracím. Rozhodující slovo bude mít krajský úřad. Shopping park Nová Zelená na polích na západním okraji města chystají developerská společnost J&T Real Estate CZ a majitel pozemků, společnost Endeta.

Hradečtí zastupitelé se na mimořádném zasedání usnesli, že radnice zašle krajskému úřadu k dokumentaci o vlivu stavby na životní prostředí (EIA) stavby vyjádření s negativním stanoviskem k záměru. Pro usnesení hlasovali všichni přítomní zastupitelé napříč politickým spektrem s výjimkou někdejšího primátora Oldřicha Vlasáka (ODS). Radnice dle usnesení také poukáže na údajné nesrovnalosti v dokumentaci EIA a bude požadovat jejich nápravu. O výsledku řízení EIA rozhoduje krajský úřad Královéhradeckého kraje.

Zastupitelé také uložili primátorovi Alexandru Hrabálkovi (ODS) a vedoucím pracovníkům magistrátu, aby při budoucích smluvních jednáních s investorem trvali na vybudování nové komunikace k obchodnímu centru. Požadavek nové silnice bude město uplatňovat v procesu EIA i v navazujícím územním a stavebním řízení. Primátor má také s investorem jednat o možných úpravách projektu. 

Nová silnice je nepřekročitelnou podmínkou, tvrdí politici

Podle Pirátů, kteří mimořádné zastupitelstvo iniciovali, je stavba centra bez dokončení obchvatové silnice Nová Zelená hazardem. "Podle našeho názoru by nákupák vůbec neměl získat klíčové stanoviska EIA. Minimálně je potřeba vybudovat komunikaci Nová Zelená, což je v podstatě obchvat Kuklen. Není možné na Pražskou třídu nahnat další tisíce aut denně kvůli zbytečnému nákupnímu centru. Doufejme, že obřím monofunkčním nákupním plochám v Hradci odzvonilo," uvedl zastupitel Kamil Kubica (Piráti).

"Je anachronismus stavět obchodní centrum v takové podobě a formě," řekl radní Adam Záruba (Změna pro Hradec). Město by s investorem podle něj mělo jednat o přepracování projektu, v lokalitě by mohly vzniknout i plochy pro byty. Slib, že obchodní centrum neotevře do chvíle, než bude hotová nová komunikace Nová Zelená, dali hradečtí politici obyvatelům Kuklen už před 12 lety. Nyní svými slovy i hlasováním tento slib potvrdili.

Podle Vlasáka by mělo město využít ochoty investora

Jediným hlasitým zastáncem projektu nového obdhodního centra Nová Zelená se stal na úterním jednání bývalý primátor a předseda výboru pro územní plánování a rozvoj města Oldřich Vlasák. Podle něj by město mělo využít ochoty investora přispět 35 miliony korun na zhruba třetinu komunikace Nová Zelená a na občanskou vybavenost Kuklen. Postavení silnice městu podle něj umožní rozvinout území i pro bytovou výstavbu. "Využijme toho, že je tady nějaký investor, který je ochoten přispět na část té komunikace a přispět ke zlepšení občanské vybavenosti Kuklen," uvedl Vlasák a připomněl, že velký odpor veřejnosti byl před výstavbou i u Orlice Shopping Parku na Slezském Předměstí a po dokončení se mínění otočilo.

Vlasák se také dostal do sporu se zastupitelem Pavlem Bulíčkem (Piráti) ohledně ceny, kterou by město zaplatilo za zbylé dvě třetiny potřebné silnice s jejichž výstavbou investor nepočítá. "Ve městě jsou důležitější projekty než výstavba silnice za půl miliardy kvůli obchodnímu centru," uvedl Bulíček. Podle Vlasáka by ale náklady na silnici byly ani ne poloviční. 

Investora hlasování nepřekvapilo, za projektem dál stojí

Proti projektu Shopping parku Nová Zelená za stávajících podmínek vystoupili v úterý i zástupci veřejnosti. Ti nakonec odcházeli z jednání spokojení. Naopak radost nepanuje na straně investora. Společnost J&T Real Estate CZ sdělila ČTK, že ji usnesení zastupitelů nepřekvapilo. "Navzdory usnesení zastupitelstva trváme na tom, že postupujeme v souladu s platným územním plánem, opatřeními obecné povahy, předpisy a vyhláškami," uvedl místopředseda představenstva firmy CZ Martin Kodeš. V dokumentaci EIA se společnost podle něj vypořádala se všemi připomínkami ze zjišťovacího řízení včetně problematiky vsakování spodních vod a řešení dopravní situace. "Správnost našeho řešení potvrdil i detailní oponentní posudek, který si nechalo město zpracovat jím určeným nezávislým oponentem," dodal.

Obchodní zóna Nová Zelená by měla zabrat 25,5 hektaru, investor ji chce začít budovat příští rok. Kolem centrálního parkoviště téměř s 1900 místy má vzniknout 14 hlavních objektů. V areálu by mělo být 37 obchodních jednotek s celkovou prodejní plochou 40.120 metrů čtverečních. Počítá se například s hobbymarketem, prodejnou nábytku a prodejnou Lidl. Od zástavby by měl zónu oddělovat park o rozloze 4,4 hektaru. Od sjezdu z dálnice D11 v Kuklenách zóna leží jeden kilometr.

Radiála Nová Zelená je podle Kodeše veřejně prospěšnou stavbou, jejím investorem je město. "Více než třetinu radiály jsme připraveni vybudovat a následně ji bezúplatně převést městu. Jsme také ochotni na naše náklady připravit dokumentaci pro územní rozhodnutí na celou radiálu a dopravní úpravy v Pálenecké ulici," uvedl.

O stavbě centra jednali zastupitelé už na konci dubna, kdy jim náměstek primátora pro investice Jiří Bláha (ODS) předložil ke schválení memorandum o společném postupu mezi městem a společností Endeta. Kriticky se k záměru vyslovila většina zastupitelů a také přítomní zástupci veřejnosti. Memorandum zastupitelé odmítli, pro hlasovali pouze tři z nich.

Tomáš Kulhánek, ČTK
tomas.kulhanek@salonkyhk.cz