Čtvrtek

20. června 2024

Nyní

17°

Zítra

19°

Svátek má

Zastupitelé se kvůli Nové Zelené sejdou na mimořádné schůzi

5. 5. 2022

page.Name
Hradečtí zastupitelé se kvůli kontroverznímu projektu obchodního centra Nová Zelená sejdou během května na mimořádném zasedání. Jeho svolání iniciovali během tohoto týdne Piráti, kteří následně našli podporu u zastupitelů z Koalice pro Hradec, Změny pro Hradec a Zelených a KSČM. Termín jednání by měl během pátku určit primátor Alexandr Hrabálek (ODS), nejpravděpodobněji se jeví úterý 17. května. Zastupitelé by se měli na jednání vyjádřit k dokumentaci vlivu centra na životní prostředí (EIA). Piráti navrhují, aby město k záměru zaujmulo negativní stanovisko.

Obchodní zóna Nová Zelená na západním okraji Hradce Králové by měla zabrat 25,5 hektaru, investor ji chce začít budovat v roce 2023. Kolem centrálního parkoviště téměř s 1900 místy má vzniknout 14 hlavních objektů. V areálu by mělo být 37 obchodních jednotek s celkovou prodejní plochou 40.120 metrů čtverečních. Počítá se například s hobbymarketem, prodejnou nábytku a prodejnou Lidl. Od zástavby by měl zónu oddělovat park o rozloze 4,4 hektaru. Od sjezdu z dálnice D11 v Kuklenách zóna leží jeden kilometr.

Žádost Pirátů o svolání mimořádného zastupitelstva podle mluvčího Pirátů Aleše Dohnala podpořili i zastupitelé Změny pro Hradec a Zelených, Koalice pro Hradec a KSČM. Celkem šlo o 14 zastupitelů, přičemž pro svolání mimořádného zastupitelstva je potřeba podpora alespoň 13 ze 37 zastupitelů.

K dokumentaci EIA se mohou veřejnost a dotčené instituce vyjádřit do 29. května. Piráti jako termín mimořádného jednání zastupitelů navrhli 17. květen, protože řádné zasedání zastupitelů bude až 31. května. Podle mluvčí radnice Kateřiny Šmídové žádost na magistrát dorazila. Primátor by měl o termínu rozhodnout v pátek, neboť dnes je na služební cestě.

"Je potřeba jednat rychle a z pozice města dokumentaci odmítnout a požadovat její úpravu, a to zejména v oblasti dopravy," uvedl zastupitel Kamil Kubica (Piráti). Podle Pirátů je stavba centra bez dokončení obchvatové silnice Nová Zelená hazardem. "Není možné na Pražskou třídu nahnat další tisíce aut denně kvůli zbytečnému nákupnímu centru," uvedl Kubica.

I podle zastupitelky Táni Šormové (KSČM) je problémem projektu především dopravní napojení lokality. "Záměr se týká velké části obyvatel města. Proto by se k němu mělo vyjádřit zastupitelstvo jako nejvyšší orgán města," řekla.

Podle místopředsedy představenstva J&T Real Estate CZ Martina Kodeše je projekt obchodní zóny na okraji čtvrti Kukleny v souladu se strategickým plánem města a platnými územními předpisy. "Jsme přesvědčeni, že se v kombinaci s dokončovanou dálnicí D11 rozvine dosud nevyužitý potenciál území a přinese do této části města nový život," uvedl Kodeš.

Investor v dokumentaci EIA s odkazem na dopravně-inženýrský průzkum uvedl, že současné i navržené komunikace a křižovatky v rámci záměru vyhoví a nebude tedy nutné stavět prodloužení silnice Nová Zelená na Páleneckou ulici a na Pražskou třídu. Developer slíbil, že na rozvoj Kuklen a dopravy ve městě věnuje 35 milionů korun. "Navíc na svoje náklady vybudujeme třetinu veřejně prospěšné komunikace, kterou bezúplatně převedeme na město," uvedl Kodeš.

O stavbě centra jednali zastupitelé již na zasedání na konci dubna, kdy jim náměstek primátora pro investice Jiří Bláha (ODS) předložil ke schválení memorandum o společném postupu mezi městem a společností Endeta. Kriticky se k záměru vyslovila většina zastupitelů a také přítomní zástupci veřejnosti. Memorandum zastupitelé odmítli, pro hlasovali pouze tři zastupitelé.

ČTK, Tomáš Kulhánek
tomas.kulhanek@salonkyhk.cz