Neděle

25. února 2024

Nyní

Zítra

Svátek má

Do nového roku 2022 vstupte šťastně a s lednovým magazínem Salonky

3. 1. 2022

page.Name
„Nepodléhat zlu a stát za pravdou je pracné,“ říká v hlavním rozhovoru lednového kulturně – společenského magazínu Salonky Tomáš Petráček, akademický kaplan a profesor na Pedagogické fakultě v Hradci Králové. Tato výrazná osobnost, známá svými liberálními názory a občanskou angažovaností, nedávno získala významné ocenění.

Profesor Petráček totiž obdržel Stříbrnou medailí předsedy Senátu pro rok 2021 za vědu a víru. „Medaile mně byla udělená za pedagogické a pastorační aktivity s mladými lidmi, vlastní vědecké dílo a roli v tom sehrály i občanské aktivity v Hradci Králové,“ sdělil Salonkám v zajímavém rozhovoru v lednového magazínu akademický kaplan, který nám také ochotně pózoval pro první titulní stranu letošního roku v kostele Nanebevzetí Panny Marie na Velkém náměstí, kde se pravidelně schází se společenstvím studentů.Součástí každého magazínu je pravidelná anketa. Tentokrát jsme se pěti osobností krajského města různého zaměření zeptali, jak hodnotí uplynulý rok 2021. Přestože většina z nich ho vzhledem k epidemickým opatřením označila za náročný, našla i v tomto nejednoduchém období světlejší stránky. Jako téma magazínu jsme tentokrát zvolili další osud víceúčelové sportovní haly TJ Slavia Hradec Králové, která je největší svého druhu v České republice, nachází se už 30 let v Orlické Kotlině v Hradci Králové a ročně se v ní protočí zhruba 30 tisíc sportovců.

Hala, i když se do ní v posledních letech investovalo, není v příliš dobrém technickém stavu. Sportovci proto, aby přispěli k její záchraně, vyhlásili veřejnou sbírku a rádi by vybrali alespoň jeden milion korun. A proč by měli Hradečáci na záchranu sportovní haly přispět? „Hala je pro Hradečáky rozhodně důležitá kvůli sportovnímu vyžití. Zároveň je tady i spousta víkendových turnajů, při kterých jsou sportovci v Hradci ubytovaní, stravují se tady, navštěvují nákupní centra a podobně. Je to tedy určitě plus i pro hradecké podnikatele. Kdyby tady tahle hala nebyla, Hradec by měl obrovský problém, protože těch sportovců se tady vystřídá opravdu hodně,“ řekl iniciátor veřejné sbírky na záchranu haly Jakub Lejsek.S touto halou souvisí i další rozhovor s jedn
ím z nejslavnějších sportovců, kteří se v současnosti pravidelně objevují na palubovce haly hradecké Slavie, volejbalistou Alešem Holubcem. Někdejší kapitán českého národního týmu se do Hradce, kde před více než 20 lety svou kariéru odstartoval, vrátil před letošní sezonou. Ve svých 37 letech touží z pozice hráče a trenéra v jedné osobě dotáhnout hradeckou Slavii do extraligy. Nejvyšší volejbalová soutěž se v největší české hale doposud nikdy v historii nehrála.Zatímco loni v tomto období se pravidelná rubrika Oko Salonek zaměřila na předsevzetí, letos na řeč čísel souvisejících s letopočtem 2022. Podle numerologie naznačují tato čísla, že by po loňském poněkud nepříznivém roce mohlo nastat období naděje na zlepšení a vykročení do lepších dnů, týdnů a měsíců. Tak uvidíme. Legendární trenér fotbalových Votroků Miroslav Koubek, který loni převzal taktovku týmu FC Hradec Králové, patrně v létě letošního roku ve své pozici skončí. O svém působení v Hradci se rozpovídal v dalším rozhovoru.Je vášnivým fanouškem české hudby. Možná i právě proto se stal šéfdirigentem Filharmonie Hradec Králové. O svém angažmá v tomto hudebním tělesu, dirigování a mnohých další souvisejících aktivitách nám řekl švýcarský dirigent Kaspar Zehnder. Ani v lednovém magazínu nemůže chybět oblíbený Příběh hradecké postavičky. Autor příběhů těchto figurek Slávek Trávníček tentokrát představuje Jiřího Štolu, kterého si pamětníci vybavují, jak s velkým kolem brázdil město a lepil plakáty.Narodila se v Praze a v sou
časné době žije v Hradci Králové. Tři roky se věnovala józe a duchovním rozměrům života v Ašrámu v Dolní Čermné. To ale není všechno. Mladá dáma Kristýna Červinková totiž od čtyř do jednadvaceti let žila v Itálii, pak cestovala po světě, aby nakonec zakotvila v Hradci. Před časem dokončila svůj první film s názvem Lavičkáři, který napsala, režírovala, produkovala i financovala. „Do filmu jsem vložila všechnu svou energii,“ uvedla Kristýna s tím, že má v plánu mafiánský scénář. „Chci natočit film, který bude ještě lepší než ten předchozí.“Lednový magazín Salonky je na světě a opět přináší, jak už jsou čtenáři zvyklí, zajímavé a inspirativní čtení, které vás s příchodem nového roku dobře naladí. Aktuální vydání magazínu Salonky najdete ho na vybraných distribučních místech v Hradci Králové. Čtěte Salonky!

Hynek Šnajdar
hynek@salonkyhk.cz
Foto: archiv Salonek