Pátek

21. června 2024

Nyní

17°

Zítra

18°

Svátek má

Hradec neuspěl. Stamiliony od Národní sportovní agentury nedostane

5. 1. 2022

page.Name
Hradec Králové neuspěl u Národní sportovní agentury (NSA) se svou žádostí o dotaci na stavbu nového fotbalového stadionu. Vedení Hradce Králové přitom věřilo, že dotace od NSA pokryje možná až polovinu nákladů na stavbu arény. Teď to vypadá, že celých 568 milionů bez DPH bude muset jít z městské kasy.

Když před dvěma lety navštívil tehdejší předseda NSA Milan Hnilička starý fotbalový stadion v Hradci Králové, potěšil hradecké zastupitele příslibem dotace ve výši asi 150 milionů korun na jeho přestavbu. „Známe rozpočet, který má město na stadion připraven. Komunikujeme spolu a jsme v rámci nového programu schopni přispět přibližně třetinovou částkou. Tedy asi 150 miliony korun,“ říkal Hnilička v únoru 2020. O pár měsíců zastupitelé tendr na nový stadion vypsali, následně schválili vítěze a od loňského léta práce na stadionu opravdu běží. Radnice sice měla od začátku celou částku 568 milionů korun bez DPH na stavbu stadionu zanesenou ve svém rozpočtu, zároveň však předpokládala, že část těchto peněz nakonec bude moct použít díky dotaci NSA jinde.

Radnice žádala o 300 milionů korun

S Hniličkou jednalo o možnosti dotace vedení města i poslanec z Hradce Králové Jiří Mašek (ANO). Ten zmínil zisk dotace i v předvolební kampani do Senátu na podzim 2020. „Pokud se nám podaří kopnout, tak věřím, že se podaří pro stadion získat i dotaci od NSA,“ říkal Mašek v předvolebním videu. Víra v dotaci se u politiků nezmenšovala ani v dalších měsících. Opakovaně o víře v její získání hovořil primátor Alexandr Hrabálek (ODS) i ekonomická náměstkyně Monika Štayrová (ANO). Oficiálně podal Hradec Králové žádost o dotaci koncem srpna. Žádal dokonce ne o 150, ale o maximální možnou částku 300 milionů korun. Od té doby se čekalo, jak NSA rozhodne. „Čekáme a jsme napnutí. Víme, že máme bezchybnou žádost. NSA by měla rozhodnout o výši dotace ještě před Vánocemi,“ řekla Salonkám Štayrová na začátku prosince.

Do Vánoc rozhodnutí o dotaci nepadlo, na začátku ledna už ale ano. A pro Hradec to vůbec nejsou dobré zprávy. Z osmi projektů, které o dotaci na sportovní stavby zažádaly, prošly kontrolou pouze dva. Podle serveru Seznamzprávy jde o multiifunkční haly v Brně a v Jihlavě. Další dva projekty ještě mají šanci, neboť jsou podle místopředsedkyně NSA Markéty Kabourkové „ve fázi odstraňovaní vad a bude o nich rozhodnuto“. Hradec naopak u NSA neuspěl.

Neúspěch Hradce ještě zkoumají právníci

Informaci potvrdil Salonkám i zdroj z okolí NSA. Úředníci NSA se rozhodli hradecký projekt do další fáze neposunout. Správnost svého postupu si nyní agentura ještě nechává potvrdit od externí právní kanceláře. Problém, kvůli kterému Hradec na dotaci nedosáhl, je podle zdroje z okolí NSA zvolená metoda design and build. Oficiálně NSA nemůže informaci o jednotlivých projektech potvrdit. „Bohužel se nemůžeme k dotačnímu řízení konkrétně vyjadřovat, poněvadž stále probíhá a dokud není uzavřeno, tak je dle zákona neveřejné. Mohu sdělit, že v současné době prošly kontrolou 2 žádosti, o dalších se ještě jedná. Pokud by se celá částka 900 milionů v této výzvě nerozdělila, vypíšeme rozhodně druhé kolo,“ řekl Salonkám mluvčí NSA Jakub Večerka.

Podle ekonomické náměstkyně primátora zatím není vše ztracené. „Žádné finální rozhodnutí jsme zatím neobdrželi. Včera jsme byli přímo v sídle NSA a sjednali si termín pro naše vyjádření k jimi zaslaným podkladům do 20. ledna. To, co se objevuje v médiích jako porušení podmínek z naší strany, jsme měli předem projednané s NSA,“ naráží Štayrová na zvolenou metodu design and build. Otázkou zůstává, jaký vliv má na vše výměna ve vedení NSA. Milan Hnilička (za ANO) totiž loni na jaře z čela NSA odešel.

Město zvládne stadion dostavět i bez dotace

Celý stadion podle Štayrové případně dokáže město bez problémů zafinancovat samo. Ostatně s tím dosud počítaly veškeré plány, neboť přidělení dotace nebylo jisté. „Pokud bychom opravdu neuspěli, tak nás to určitě bude mrzet. Peníze na stadion ale máme alokované a zatím jsme neuvažovali tak, že bychom je použili na jiný projekt, který by byl kvůli tomu teď ohrožen,“ dodala Štayrová.

Tomáš Kulhánek
tomas.kulhanek@salonkyhk.cz