Pátek

23. února 2024

Nyní

Zítra

Svátek má

Hradečáci si na Riegerově náměstí připomínají památku Jana Palacha

16. 1. 2022

page.Name
Na Riegerové náměstí v Hradci Králové si dnes lidé začali připomínat úmrtí Jana Palacha. Palachovu památku můžete přijít k Památníku obětem komunismu uctít až do 25. ledna, kdy skončí takzvaný Palachův týden. Jde o období mezi výročím upálení Jana Palacha a výročím jeho pohřbu.

Palachův týden v Hradci Králové proběhne kvůli pandemii stejně jako v loňském roce bez hromadného shromáždění. "Pandemie ztěžuje možnost se setkávat, a protože chceme omezit potenciální riziková setkání, nepořádáme oficiální zahájení této akce. Zájemci mohou s ohledem na své zdraví vyjádřit pietu soukromě, a to buď u památníku na Riegrově náměstí či v soukromí," uvedla pro ČTK Lucie Javůrková ze spolku Síť Aktivních Občanů Hradec Králové.

Spolek podobné akce pořádá poněkolikáté. "Těší nás zvýšený zájem i to, že účastníky akcí bývají i lidé nižšího věku, zvláště mladé rodiny s dětmi a studenti," řekla ČTK Javůrková.

Palachův týden v Hradci Králové letos podle ní oslovil virtuálně tisíce lidí, desítky událost zaujala tak, že se během týdne plánují u památníku zastavit. "Z našich zkušeností i příslibů účasti spoluorganizátorů a našich blízkých a známých víme, že by na Jana Palacha mohly v Hradci Králové zavzpomínat i stovky lidí," uvedla pro ČTK Javůrková.

Dvacetiletý vysokoškolský student zemřel 19. ledna 1969. V nemocnici podlehl zraněním, která si způsobil o tři dny dříve sebezapálením na Václavském náměstí. Protestoval tím proti potlačování svobod nastolenému komunistickým režimem po okupaci Československa vojsky Varšavské smlouvy v roce 1968.

"Vnímáme hluboký význam a symbol oběti Jana Palacha jako symbol touhy po demokracii a svobodě, jako symbol spoluodpovědnosti a nesobeckého zájmu o své okolí. Navíc zdůrazněný jeho mládím," uvedla pro ČTK Javůrková.

Palach chtěl svým činem probudit národ z letargie a vyburcovat ho k odporu proti nastupující normalizaci. "Na protest proti všemu, co se tady děje. Proti nesvobodě slova a tisku. Říkejte to všem," popsal Jan Palach důvody svého činu zdravotní sestře v nemocnici, kam ho převezli s těžkými popáleninami. Další student, Jan Zajíc, se po vzoru Palacha upálil na protest proti normalizaci v Praze 25. února 1969.

Tomáš Kulhánek, ČTK
tomas.kulhanek@salonkyhk.cz
Foto: Síť aktivních občanů HK